-4.2 C
Prizren
E martë, 25 Janar, 2022

Përkujtohen Toni e Mici: Ishin ndër nismëtarët e luftës për lir

Me rastin e 23-vjetorit të rënies së heronjve dhe dëshmorëve të kombit Xhelal Hajda-Toni, Selajdin Mullabazi-Mici Hamdi Hajrizi, Nezir Ymeri e Bektesh Haliti, në fshatin Apterushë të Rahovecit janë bërë homazhe. Me këtë rast u përurua edhe Kulla Muze që mban në vete vlera kulturore dhe historike të popullit shqiptar.

Ish-komandanti i Zonës Operative të Dukagjinit, Ramush Haradinaj, tha se Toni ishte ndër të parët që bëri organizimin e luftës në këtë zonë, andaj si i tillë e kishte edhe besimin e plotë të tij si komandant dhe të bashkëluftëtarëve.

“Xhelal Hajda është një nga nismëtarët e luftës për liri, në Dukagjin. Është njëri ndër të parët që ka bërë organizimin ushtarak, pra mobilizimin e njësive, mobilizimin e pozicioneve të vijave të luftës, pra fortifikimin e parë në Gllogjan ose rreth Gllogjanit. Ai për një kohë shumë të shkurtë e ka fituar besimin e të gjithë bashkëluftëtarëve që kishte ardhë me ta, vërtet i jepnin respektin e duhur për shkak të njohjes së luftës. Po ashtu e ka fitua besimin tim dhe bashkë ushtarëve rreth meje dhe ai ka mbajt përgjegjësinë e shefit të shtabit të UÇK së për zonën operative të Dukagjinit. Ky ka qenë pozicioni i tij në zonën operative të Dukagjinit”, ka thënë ai.

Kurse kryetari Komunës së Vushtrrisë, Xhafer Tahiri tha se këta burra të mëdhenj kanë bërë lidhjen e dy qyteteve, andaj Vushtrria dhe Rahoveci do të kujtojnë përherë heronjtë.

“Këta burra të mëdhenj, luftëtarë të lirisë, me sakrificën e tyre me shoqërinë e tyre e me rënien e tyre heroike e kanë bërë lidhjen në mes dy qyteteve tona edhe më të veçantë. E vërtetë është që Vushtrria dhe Rahoveci kanë lidhje shekullore edhe në mes të njerëzve të besimeve të njëjta. Fizikisht nuk jemi të lidhur në aspektin gjeografik, por më 6 nëntor 1998 Toni, Mici Hamdiu, Bekteshi, Neziri e bën të përjetshme lidhjen mes dy qyteteve tona. Andaj gjithmonë Vushtrria dhe Rahoveci do të kujtojnë këta heronj, këta trima e kujtimin më të mirë për ta do të na japin Kujtimi e Luli si dy bashkëluftëtarë që mbijetuan atë ditë”, shton ai.

Kurse kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi tha se është obligim qytetarë kujdesi ndaj heronjve dhe dëshmorëve të rënë për liri.

Ai më tutje tha se ngritja e monumenteve, dëshmon për ndjenjën tonë të përgjegjësisë para historisë dhe brezave që vijnë.

“Këto investime kanë të bëjnë me ndjenjën kombëtare që është e ligjshme, që duhet ta karakterizojë çdo qytetarë të ndershëm të këtij vendi. Dashurinë për atdheun dhe lirinë që mbollën e që e ujiten me gjakun e tyre të parët tanë na obligon ta ruajmë dhe kujdesemi për këtë trashëgimi atdhetare. Është obligim i yni që të kujdesemi për përmasimin e jetës së qytetarëve tanë, sepse ata meritojnë të jetojnë më mirë për faktin se ata që luftuan dhe ranë për lirinë e këtij vendi, njëkohësisht kemi obligim edhe ndaj historisë që të bëjmë investime në simbole të kujtesës sonë kolektive”, shton Latifi.

I biri i Selajdin Mullabazit, Ermali, duke përkujtuar heroizmin e dëshmorëve, tha se është obligim trasimi i rrugës së tyre.

“Kujtimi për dëshmorët është detyrë e shenjtë për ne, por nderimi më i madh është ecja në rrugën e idealit të tyre, sepse më meritorët që ne sot jemi të lirë janë pikërisht ata. Ndjehem mirë që pikërisht në këtë vend është ndërtuar kjo kullë”, ka thënë ai.

Me këtë rast janë vënë kurora lulesh në vendin e rënies tek udhëkryqi mbi fshatin Apterushë të Rahovecit.

Më Shumë

Shqiptarët grabisin në shtëpinë e legjendës së Milanit, vjedhje spektakolare e kasafortës

Dy shqiptarë kanë rënë në prangat e policisë italiane pasi janë kapur në tentativë për të grabitur banesën e Giovanni “Gianni” Rivera, politikani dhe...

Zakaria në radarin e Bayern Munich

Bayern Munich do të përfitojë nga situata e kontratës së mesfushorit të Borussia Monchengladbach, Denis Zakaria, pasi thuhet se e ka ndjekur atë për...

Berlusconi 85-vjeçar synon Presidencën

Italia është gati të zgjedhë presidentin e ri dhe synon nxisë unitetin, pas grindjeve politike. Silvio Berlusconi mendon se është i përshtatshëm për këtë pozitë.Manjati...

Prizreni 16 fiton në Ligën Unike

Prizreni 16 ka shënuar fitore ndaj Kamza Basket me rezultat 86:95 (17:26, 7:22, 33:23, 29:24), në kuadër të xhiros së tetë të Ligës Unike. Fillimi...

Genoa emëron trajnerin e ri

Vetëm pak ditë pasi shkarkoi nga detyra Andry Shevchenko-n, klubi italian, Genoa, ka emëruar si trajner të skuadrës, gjermanin Alexander Blessin. Blessin nuk është shumë...

Zhduket një vajzë në Prizren

Një vajzë është raportuar e zhdukur në Prizren. Sipas njoftimit nga Policia rasti është lajmëruar të martën nga babai i saj. Ai ka thënë se...

Vodhi 200 euro, arrestohet i mituri nga Suhareka

Policia e Kosovës ka njoftuar se është arrestuar një person i moshës së mitur në Suharekë. Rasti ka ndodhur të mërkurën. “Lidhur me rastin me datë...

Gastronomia lejohet të punojë vetëm deri në ora 21:00

Si pasojë e rritjeve të rasteve me virusin COVID-19, Qeveria e Kosovës ka marrë vendim për shtrëngimin e masave anti-COVID në vend. Ndër masat e...

Zhduken dy të mitura në Prizren

Dy meshkuj kosovarë në Prizren kanë njoftuar policinë se vajzat e tyre të mitura kanë dalë nga shtëpia dhe nuk dihet për vendndodhjen e...

103 vjet nga vdekja e Ismail Qemalit

Sot bëhen 103 vjet nga vdekja e atit të Pavarësisë së Shqipërisë, shqiptarit të madh Ismail Qemali. U lind në Vlorë, në vitin 1844, biri...

Vdekje e dyshimtë në Prizren

Një person ka vdekur në Prizren. Sipas njoftimit nga Policia, i njëjti jetonte vetëm dhe është gjetur nga të afërmit pa shenja jete. Në vendin...

Mbi 2 mijë të infektuar me COVID-19 në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës informon se nga 9.194 testime, 2.050 qytetarë kanë rezultuar pozitiv...

Vdes Kristë Dulaj

Ka ndërruar jetë punëtori i QKMF-së në Prizren, Kristë Dulaj Njoftimi për vdekjen e tij është bërë nga drejtori i QKMF-së, Xhevat Elezkurtaj. “Një humbje e...

”Le Monde” analizon veprën e Ismail Kadaresë

Kadare vjen i përkthyer në gjuhën frënge, nga violinisti i njohur, Tedi Papavrami.  Me botimin në frëngjisht të kësaj vepre të shkrimtarit shqiptar me famë...

Rukiqi: Ora policore fillon shumë herët, shkakton dëm ekonomik që tani nuk na duhet fare

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, duke folur për masat e reja anti-COVID ka thënë se ora policore po kufizon edhe punën...

IKSHPK: Vaksiohuni se Omicron po përhapet me intensitet të lartë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK), u ka bërë thirrje sërish qytetarëve që të respektojnë masat antiCOVID-19. IKSHPK ka theksuar se varianti Omicron...

Lajmet e Fundit