3.9 C
Prizren
E martë, 19 Tetor, 2021

Nëntë ish-deputetët e Kosovës që nuk arritën të mbesin në garë për kryetarë të komunave

Nëntë ish-deputetë të Kuvendit të Kosovës, nuk kanë arritur të mbesin në garë për kryetarë të komunave pasi nuk janë futur në balotazh në asnjë nga komunat ku kanë kandiduar në zgjedhjet lokale të 17 tetorit.

Ish-deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Uran Ismaili doli i treti në garën për Prishtinën në zgjedhjet lokale, pas Arben Vitisë të Vetëvendosjes dhe Përparim Ramës të Lidhjes Demokratike të Kosovës.

Përkundër kësaj, Urani arriti një rekord sa i përket Partisë Demokratike të Kosovës.

Kandidati i PDK-së mblodhi 18 mijë e 119 vota, ose 21.64 përqind të besimit të qytetarëve.

Uran Ismaili, kandidati nga radhët e PDK-së për të parin e Prishtinës

Edhe ish-deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Daut Haradinaj, nuk ka mbetur në garë për ta udhëhequr Prishtinën.

Haradinaj, ka grumbulluar vetëm 4,50 përqind të votave, duke u radhitur i katërti në betejën për kryeqytetin.

Ai ka thënë se “rezultati më i mirë për mua ishte bashkërrugëtimi im me ju. Unë jam krenar me ju dhe punën që e kemi bërë si ekip”.

“Dëshiroj t’i falënderoj të gjithë ata që na mbështetën në këtë bashkërrugëtim. Urime dy kandidatëve pretendues për Kryetar të kryeqytetit”, ka shkruar Hadadinaj në Facebook.

Daut Haradinaj, kandidat i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për kryetar të Prishtinës

Ndërkaq ish-deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Anton Quni, me vetëm 14,98 përqind të votave ka mbetur jashtë garës për kryetar të Prizrenit, pasi renditet i treti pas Mytaher Haskukës të Vetëvendosjes dhe Shaqir Totatj të Partisë Demokratike të Kosovës.

Quni ka theksuar se subjekti i tij politik në bazë të rezultatit të arritur ka ringritje të theksuara të votave në krahasim me zgjedhjet nacionale të 14 shkurtit, ku LDK në Prizren kishte një rezultat dëshpërues.

“Në zgjedhje nacionale kemi pasur dëmtim në elektorat dhe strukturë. Kemi një ringritje të theksuar të besimit të qytetarëve të LDK-së, pavarësisht se nuk arritëm balotazhin”, deklaroi Quni.

Anton Quni, kandidat i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Prizrenit

Në Prizren nuk ia ka dalë as ish-deputeti tjetër i Nismës Socialdemokrate, Zafir Berisha.

Ky i fundit është  renditur i katërti me vetëm 5,73 përqind të votave.

Zafir Berisha, kandidat i Nismës Social Demokrate të Kosovës për kryetar të Prizrenit

Ish-deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Floretë Zejnullahu, me vetëm 6.52 të votave është radhitur e treta në garën për të parën e Podujevës.

Florete? Zejnullahu, kandidate për kryetar të Podujevës nga Partia Demokratike e Kosovës

As ish-deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri, nuk ia ka dalë në Podujevë.

Ish-zëvendëskryeministri i Kosovës, me 3,98 përqind të votave është renditur i katërti.

“Secila votë, qoftë edhe një, është e shenjtë dhe si të tillë unë do ta trajtojë përgjithmonë në Podujevë. Do të doja nga zemra ta falënderoj ekipin tim, listën e cila më ka bërë të ndihem mirë dhe krenar të cilët kanë punuar shumë me mua për këta tetë muaj”, ka shkruar Tahiri në Facebook.

Besnik Tahiri, kandidat për kryetar të Podujevës nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës

Në Pejë ka dështuar ish-deputeti tjetër i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Rrustem Berisha.

Ish-ushtaraku ka mledhur vetëm 16. 37 përqind të votave në garën për kryetar të Pejës, duke u renditur i treti në këtë qytet.

“Gjatë jetës sime, kontributi im ka qenë në shërbim të lirisë dhe ndërtimit të shtetit të Kosovës. Sa herë që më kërkohet do të jem i gatshëm, në të mirën e shtetit komunës dhe qytetarëve tanë”, ka potencuar Berisha në Facebook.

Kandidati për Pejës nga radhët e AAK-së, Rrustem Berisha

Edh ish-deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Salih Zyba, ka mbetur jashtë garës për kryetar të Suharekës.

Zyba është renditur i treti në këtë komunë me 9.42 përqind të votave.

Salih Zyba, kandidat për kryetar të Suharekës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje

Ndryshe, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka njoftuar se procesi i numërimit të fletëvotimeve është përmbyllur të dielën në mbrëmje në të gjitha vendvotimet në Kosovë dhe se raundi i dytë i zgjedhjeve për kryetar komunash do të bëhet katër javë pas raundit të parë.

Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi, në një konferencë për media ka thënë se ka raste kur nuk është bërë përditësimi i të dhënave në web faqen e KQZ-së për disa vendvotime. Por, që janë duke punuar në atë drejtim që sa më shpejt të rregullohet si problem.

“Procesi i numërimit të fletëvotimeve është përmbyllur të dielën në mbrëmje në të gjitha vendvotimet në Kosovë. Sipas ligjit raundi i dytë i zgjedhjeve për kryetarë komune mbahet ditën e diele katër javë pas raundit të parë”.

 

/Albanianpost.com

Më Shumë

Bali Muharremaj: Shëndetësia në Suharekë, si në Francë

Në pjesë e dytë të emisionit ‘’Prime Time’’ në Kanal 10 i ftuar është kryetari aktual i komunës së Suharekës Bali Muharremaj. Muharremaj ka krahasuar...

VV dhe PDK në Prizren me diferencë të ngushtë në votat për Kuvend Komunal

Vetëvendosje ka rreth 3% diferencë me PDK-në në Prizren sa i përket votave për kuvend komunal raporton Gazeta Express.   Kur janë numëruar 214 vendvotime nga...

Disa të vrarë nga një sulm me shigjetë në Norvegji

Disa njerëz janë vrarë dhe disa të tjerë janë plagosur në Norvegji pasi një burrë përdori një hark dhe shigjetë për t’i sulmuar ata. Policia...

Nesër protestojnë gjahtarët e Prizrenit

Shoqata e gjahtarëve “Sharri” në Prizren do të organizojë nesër një protestë para shtëpisë së bardhë, selisë qendrore të kryetarit të Prizrenit Mytaher Haskuka,...

Cassano zgjedhë 3 sulmuesit më të mirë: Topi i Artë? T’ia dorëzojmë Lewandowskit

Kur po i afrohemi çdo dite e më shumë natës finale të ndarjes së çmimit të “Topit të Artë”, po dëgjojmë mendime të ndryshme...

Berisha në tubimin përmbyllës: Të gjithë qytetarët janë mishëruar me projektin ‘Shpresë për Prizren’

NISMA Socialdemokrate - Dega në Prizren, në ambientet e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit ka përmbyllur fushatën zgjedhore për zgjedhjet lokale të 17 tetorit. Kandidati për...

Njoftim i rëndësishëm nga ATK-ja për masën e subvencionimit të pagës

Administrata Tatimore e Kosovës ka njoftuar se të punësuarit e formalizuar kanë të drejtë që të aplikojnë për subvencionimin e pagës deri më 15...

Shaqir Totaj voton në ora 10:00

Kandidatii PDK-së për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj, do të votojë në objektin e gjimnazit "Remzi Ademaj", në orën 10:00.

Georgina frymëzohet nga Nënë Tereza

Partnerja e CR7, Georgina Rodriguez, njihet si njëra nga modelet më seksi. Bukuroshja publikon foto të ndryshme në llogarinë e saj në Instagram, duke na...

Gjuajti me revole më një aheng në Prizren, Policia interviston të dyshuarin

Policia e Kosovës ka arrestuar një person në një aheng familjar në Kojushë të Prizrenit, pasi dyshohet se ka shtënë me revole. Sipas njoftimit policor,...

Disa qytetarë nuk e gjejnë emrin në shkollën “Abdyl Frashëri” në Prizren

Disa prej qytetarëve të Prizrenit nuk kanë arritur të gjejnë emrin e tyre në shkollën “Abdyl Frashëri”. Sipas menaxherit të kësaj qendre, Alidin Flugaj, kjo...

Haskuka: Komuna e Prizrenit është vetmja që i ka liruar bizneset nga pagesa

Kandidati i vetëvendosjes për kryetar të Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me deputetët Artan Abrashi dhe Arber Rexhaj dhe kandidatët për asamblistë vizituan afaristët...

Ky është plani i Anton Qunit për zhvillim ekonomik në Prizren

Kandidati i Lidhjes Demokratikë të Kosovës, për kryetar të Prizrenit, Anton Quni ka shpalosur programin e tij qeverisës në emisionin Prime Time, në Kanal10. Quni...

Voton edhe Anton Quni

Kandidati për kryetar të Komunës së Prizrenit nga radhët e LDK-së,Anton Quni , ka shfrytëzuar të drejtën e tij për të votuar në zgjedhjet...

17 vjet nga tragjedia e maturantëve të Malishevës

Sot bëhen 17 vjet kur 15 maturantë të shkollës së mesme “Abdyl Frashëri” nga Malisheva kanë humbur jetën gjatë një ekskursioni që po bënin...

Kurti thotë që do të fitojnë pa balotazh në Prizren

Lëvizja Vetëvendosje në tubimin përmbyllës të kësaj partie në Prizren ka shprehur besimin se kandidati i kësaj partie Mytaher Haskuka do të fitojë në...

Lajmet e Fundit