4.8 C
Prizren
E martë, 28 Mars, 2023

Mbi 1.300 të vdekur nga tërmeti në Turqi dhe Siri

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan , ka njoftuar se vetëm në Turqi kanë vdekur afro 912 persona, më shumë se 5300 të tjerë janë lënduar nga tërmeti që goditi Turqinë dhe Sirinë.

 

Tërmeti me magnitudë 7.8 ,goditi në orët e para të së hënës ndërsa njerëzit ishin në gjumë ndërkohë që janë regjistruar edhe disa dridhje tjera të intenzitetit më të ulët, raporton CNN, transmeton RTKlive.

Një operacion shpëtimi është duke u zhvilluar në pjesën më të madhe të Turqisë jugore.

Kjo është fatkeqësia më e madhe e vendit që nga viti 1939, tha Erdogan para gazetarëve.

Ndërkaq në  Sirinë fqinje, të paktën 386 njerëz raportohet se vdiqën , kryesisht në rajonet e Alepos , Hama, Latakia dhe Tartus.

Numri i të vdekurëve dhe të lënduarëve pritet të rritet, pasi shumë njerëz kanë mbetur nën rrënoja.

 

Më Shumë

Gjuajtje me kallashnikov te shtëpia e “Big Brother”, vritet roja i Top Channel

Mbrëmë në mesnatë është vrarë roja i televizionit Top Channel, pas të shtënave me kallashnikov afër shtëpisë më të famshme në Shqipër, Big Brother...

PSD improvizon me tym të zi para objektit të Qeverisë së Kosovës

Kreu i PSD-së, Dardan Molliqaj ka mbajtur fjalim para Qeverisë së Kosovës ku edhe në mënyrë simbolike janë vendosur flamuj të bardhë. Ndërkohë aktivistët e...

Lajmet e Fundit