25.8 C
Prizren
E premte, 2 Qershor, 2023

Vetëvendosje: Ka parregullsi në përzgjedhjen e sekretarëve të shkollave në Prizren

Lëvizja Vetëvendosje në Prizren thotë  se procesi i përzgjedhjes së sekretarëve të shkollave në Komunën e Prizrenit është realizuar me mostransparencë, si dhe me shkelje e parregullsi ligjore.

Sipas këtij subjekti politik, të përzgjedhurit nga konkursi i fundit pothuajse janë të njëjtit që ishin shpallur kandidatë fitues në konkursin e anuluar vitin e shkuar.

“Lëvizja VETËVENDOSJE! shpreh shqetësimin e saj në lidhje me zhvillimet e fundit që kanë ndodhur në Drejtorinë e Arsimit, përkatësisht me mos transparencën e saj me përzgjedhjen e sekretarëve në disa prej shkollave në Komunën e Prizrenit. Siç e dimë të gjithë, konkursi për sekretarë të shkollave i shpallur më 13.05.2022, për shkak të parregullsive dhe shkeljeve të mëdha ligjore është anuluar me datë 30.09.2022. Konkursi i anuluar me Nr. RN00009016 është duke u hetuar nga Prokuroria Themelore në Prizren, për të cilin ende nuk e kemi marrë një përgjigje se çka është duke ndodhur me të! Mirëpo, konkursi i cili është duke u hetuar nga Prokuroria për shkak të parregullsive dhe shkeljeve ligjore për pozitën sekretar në shkolla, është rishpallur për herë të dytë. Nga përzgjedhja e kandidatëve fitues vërejmë se janë pothuajse të njëjtit persona të cilët kanë qenë të përzgjedhur si kandidatë fitues në konkursin e parë i cili është anuluar”, thuhet në komunikatën e LVV-së.

Sipas subjektit opozitar, kandidatët fitues në konkursin e rishpallur janë “persona të afërt me PDK-në, e cila udhëheqë me pushtetin komunal si dhe asambleistë të Kuvendit të Komunës, të cilët vazhdimisht kanë pretenduar se gjoja janë të pavarur në vendimet dhe veprimet e tyre, mirëpo vota e tyre e kushtëzuar pro pushtetit komunal po shpërblehet me favore dhe pozita të punës si Sekretar të shkollave”.

“Të gjithë kandidatët e përzgjedhur i kanë nënshkruar kontratat e tyre dhe kanë filluar punën si sekretarë të shkollave. Kjo përzgjedhje e kandidatëve fitues është bërë në mos transparencë të plotë. Të gjithë kandidatët fitues e kanë filluar punën e tyre si sekretarë të shkollave ende pa u bërë publikimi i listës së kandidatëve fitues në konkursin e rishpallur për sekretarë të shkollave dhe ende pa e pasur një përgjigje dhe vendim final nga organet e drejtësisë për konkursin e parë më Nr. RN00009016”, thuhet në komunikatën e LVV-së, ku i bëhet thirrje organeve të drejtësisë që të hetohet konkursi i rishpallur për sekretarë të shkollave.

Më Shumë

Prizren, 21 aktakuza kundër 24 personave

Prokurori i Shtetit njofton opinionin publik se nga prokuroritë Themelore janë ngritur gjashtëdhjetenëntë (69) aktakuza kundër shtatëdhjetenëntë (79) personave, për vepra të ndryshme penale. Ndërsa,...

Katër raste të dhunës në familje për 24 orë në Kosovë

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se janë raportuar katër raste të dhunës në familje gjatë 24 orëve të fundit. Sipas policisë, tri raste...

Lajmet e Fundit