11.8 C
Prizren
E martë, 28 Maj, 2024

AAK: Thaçit, mandati i tretë ia ka turbulluar mendjen

AAK-logoAleanca për ardhmërinë e Kosovës, ka reaguar ndaj aktiviteteve të kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi, sidomos “premtimeve” të tij rreth arsimit, gjatë aktiviteteve të fundit nëpër Kosovë.
“Të gjithë tanimë e dinë se gjendja në arsimin e Kosovës, me qeverisjen Thaçi nga viti 2008, ka shënuar degradim të përmasave të papara deri më tani”, thuhet në kumtesën e AAK-së.

Kjo për faktin se sipas AAK-së, sot në universitetin më të madh të vendit, në Universitetin e Prishtinës, në një metër katror, i ndjekin studimet 4 studentë, kurse rangimi i tij në vendin e 8066 në mesin e 22 mijë universiteteve, flet për prioritetet e kryeministrit në këtë fushë dhe për “kontributin” e pakontestueshëm të Qeverisë së Kosovës .

“Është e qartë se dëshira që me çdo kusht ta fitojë edhe mandatin e tretë, ia ka turbulluar mendjen. Në fushën e bujqësisë, veterinarisë dhe përpunimit të ushqimit, që është prioritet i Kosovës, studimet i ndjekin 4 për qind të studentëve, kurse në fushën e gjeologjisë, xehetarisë dhe metalurgjisë, ku Kosova ka resurse më të mëdha në rajon, më pak se 4 për qind”, përfundon komunikata.

Më Shumë

Fillon edicioni i 21-të i manifestimit “Java e Remzi Ademajt – Shtigjeve të Lirisë” në Prizren

Manifestimi tradicional "Java e Remzi Ademajt - Shtigjeve të lirisë" ka nisur në Prizren me hapjen e edicionit të 21-të. Organizuar nga drejtoria e Arsimit,...

Arrestohet njëri nga gjashtë anëtarët e familjes Likaj për plagosjen në fshatin Gjonaj

Drejtoria Rajonale e Policisë në Prizren gjatë ditës kishte shpallur në kërkim gjashtë anëtarë të familjes Likaj nga fshati Krajk i Prizrenit për plagosjen...

Lajmet e Fundit