15.8 C
Prizren
E martë, 27 Shkurt, 2024

AKB: Mbi 1600 biznese u mbyllën në vitin 2023 në Kosovë

Aleanca Kosovare e Bizneseve (AKB) vlerëson se viti 2023 ishte sfidues për Kosovën si në aspekte ekonomike, politike, integruese dhe në atë të Sigurisë ku ka ndikuar në rënie të investimeve dhe zhvillimit ekonomikë në Kosovë.

Në një reagim të AKB-së, thuhet se nga ekonomia kishte rënie të zhvillimit në krahasim me vitet paraprake  si në investime,investime kapitale,eksporte por edhe kishim shuarje të bizneseve.

“AKB në bazë të dhënave që posedon të vitit 2023 u mbyllen mbi  1600 biznese të sektorëve të ndryshëm nga të gjitha regjionet dhe komunat e Kosovës, këto kompani kishin mesatarisht  1-4 punëtorë ku  mbetën pa punë rreth 5000 punëtorë”, thuhet në njoftim.

Kryetari i AKB-së Agim Shahini e vlerëson se trendi i hapjes dhe i mbylljes së bizneseve në Kosovë gjatë tri viteve të fundit ishte mesatarisht i njëjtë rreth me 11000  biznese të hapura dhe mbi 1600 të mbyllura.

“Eli –Edona”, mobilieria me oferta më të mira në Prizren

Më Shumë

Tentativa e grabitjes në Krushën e Madhe: Të dyshuarit largohen pa sukses

Një shtëpi në Krushë të Madhe u shënua si qëllim i një tentimi grabitjeje të armatosur mbrëmjen e kaluar. Disa persona të armatosur kishin synuar...

Kapet hajni që vodhi në shtëpinë e zyrtarit të AKI-së në Prizren

Pas një bashkëpunimi të ngushtë të institucioneve të sigurisë, është kapur hajni që kishte vjedhur në shtëpinë e zyrtarit të AKI-së, bëjnë të ditur...

Lajmet e Fundit