24.9 C
Prizren
E premte, 16 Korrik, 2021

BE e pafuqishme deri në verën 2022

Seremb Gjergji

Bisedimet që lehtësohen nga Bashkimi Evropianë ndermjet Kosovës dhe Serbisë, në shtator do të ngecin në vend dhe BE hyne në zgjidhjen e rrugëve të saj të reja, rrugë këto që nuk do të kenë cak final deri në verën e ardhshme 2022.

Kryeministri Kurti dhe ekipi i tij negociuse nuk kanë nevojë të nguten me qendrime apo parime konkrete në takimin e 25 korrikut me Vucic-in, sepse BE nuk do të kete “Zot Shpije” nga gushti – kur fillojnë pushimet verore.

Në shtator janë zgjedhjet në Gjermani. Kjo kohë ka vetëm një rëndësi – kush do të jetë Kancelar në Gjermani dhe si do të reflektohet fuqia Gjermane në tërë Evropen. A do të jetë e majt apo e djathtë kjo fuqi evropiane?! A do të vazhdoi Kosova të ketë edhe më tutje miq në krye të politikes udheheqëse gjermane a jo! Kjo do të varet tërësisht nga koalicioni i partive fituese dhe aleancatë e radhës më Liberalet apo të Majtit.

Në rastin e Kosovës, të Majtët nuk na duan. Zgjedhja përfundimtare e institucioneve në Gjermani, besoj do ta mbrri fundin e tetorit. Ndërsa, stabiliteti politik gjerman do të filloi nga janari 2022.

Mënjëherë në shkurt 2022 janë edhe një palë zgjedhje shumë të rëndësishme për Bashkimin Evropianë. Këto zgjedhje kanë reflektim edhe edhe më të gjerë në Kosovë. Aktualisht Macron na e ka bllokuar Liberalizimin e Vizave! Zgjedhja e Presidentit të ri të Francës (Macron apo Le Pen) edhe kesaj radhe besoj se do të kaloi me një mori ngërçesh dhe pengesash. Franca nuk është sikur Gjermania, nuk i finalizon gjerat shpejtë. Politika franceze më shumë i ngjanë politikës kosovare. Nëse Presidneti aktual Macron nuk fiton, atëherë konsolidimi i udhëheqjës së re të Frances do të marr shumë kohë – nga Presidenti e deri tek Qeveria e re Franceze. Nga votat rajonale qe do të mbahen me 20 korrik 2020, anketat tregojnë që partia e Presidnetit Macron për Republiken (LREM) ka shumë pak përkrahje rajonale.

Në prill 2022, kësaj situate jo të favorshme për politiken e jashtme të Kosovës në aspektin ndërkombëtare, i shtohen edhe zgjedhjet e përgjithshme në Serbi.

Andaj, çkado që propozon apo bisedon Kosova me Serbinë, gjate nga tash deri veren e ardshme, minon fuqine aktuale dhe të ardhshme që Kosova të kthehet ball-hapur në tavolinë e bisedimeve. Kujdes!

Kjo kohë mëse miri është për t’u përdorur shumë në dy fusha tepër të rëndësishme – politiken dhe sigurinë e brendshme dhe njohjet e reja ndërkombëtare. Kjo kohë do të na shërbej shumë në intëres, përfitime dhe zhvillim të qytetarit dhe të vendit tonë. Gjatë kësaj kohe vetëm me Amëriken NE do të fitojmë. BE do të jetë edhe palë edhe e lënduar. Prandaj ta shfrytëzojnë institucionet dhe politia jonë drejtë këtë kohë?

Më Shumë

Aktorja e njohur turke i jep fund beqarisë

Aktorja e njohur turke, Cemile Canyurt vitin e kaluar i ka dhënë fund beqarisë. Ajo u martua me Mertkan Kaya, me të cilin ishte...

Kanye West nuk i ecë mirë me femra, dështon edhe me Irina Shayk

Kohët e fundit Kanye West dhe Irina Shayk nisën një romancë mes tyre. Fillimisht u tha si thashethemem në media e më pas u...

I moshuari në Rahovec qëndroi për disa orë i vdekur në furgon derisa u gjet nga familja

Avdyl Elshani, 76-vjeçar është gjetur pa shenja jete në një furgon në Rahovec.  Persona të afërt me familjen e viktimës në kushte anonimiteti thanë për Sinjalin...

Prizren/ Policia shqipton 282 gjoba për tejkalim të shpejtësisë, vozitësve ua merr edhe patentë shoferin

Policia në Prizren ka bërë të ditur se kanë shqiptuar gjithsej 282 kundërvajtje trafiku për tejkalim të shpejtësisë. Sipas policisë, po ashtu vozitësve u janë...

Kolona të gjata në Vërmicë, kosovarët ia mësyejnë bregdetit edhe këtë të dielë

Ndonëse ka një fluks të madh të mërgimtarëve që janë nisur drejt Kosovës, por dhe të atyre që po shkojnë për pushime në Shqipëri,...

26 vjet nga masakra e Srebrenicës

Bosnja e Hercegovina sot shënon 26 vjetorin e masakrës së Srebrenicës. Kjo masakër është më e rënda në Evropë që nga Lufta e Dytë...

Lëndohet në vendin e punës një grua në Prizren

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se viktima femër kosovare përderisa ka qenë duke punuar në vendin e saj të punës në Prizren,...

Djelal Ferati ka përfunduar në prangat e Policisë së Shqipërisë në Morinë

Djelal Ferati, 38-vjeçar, i cili ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar, ka përfunduar në prangat e Policisë së Shqipërisë dhe së shpejti pritet të ekstradohet...

Kurti: Nuk paguaj asgjë për njohjen nga Serbia, Vuçiqi është pengesa për arritjen e marrëveshjes

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në një intervistë për portalin “European Western Balkans” ka thënë se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq është bërë pengesë...

Në momente intime me Georgina Rodriguez, Ronaldo nuk i kursen pozat nga jahti luksoz

Pas përfundimit të aventurës së Portugalisë në Euro 2020, Cristiano Ronaldo ka zbuluar përmes postimeve në rrjetet sociale se ka nisur pushimet me familjen...

Pesë raste pozitive me COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit

Pesë raste pozitive me COVID-19 dhe zero vdekje janë regjistruar gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë. Numri i rasteve aktive aktualisht është 132 ndërkohë...

Dënohet me 16 vite burg e akuzuara për vrasjen e 57-vjeçarit në Malishevë

Gjykata Themelore në Gjakovë e ka dënuar me 16 vite burgim Nafije Rrafshin, e akuzuar për vrasjen e tanimë të ndjerit Sefer Berisha në vitin...

Nëntë persona vdesin nga përmbytjet në Gjermani

Të paktën nëntë persona kanë humbur jetën dhe dhjetëra të tjerë janë zhdukur në Gjermani pasi shirat e rrëmbyer i kthyen rrugët në përrenj...

Plani i Biden për ta çuar vaksinën në çdo shtëpi

Qendra amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve konfirmuan se zonat ku vaksinimi ishte në shkallën më të ulët po shohin rritje të shtrimeve...

Totaj thotë se fshati Tupec ka mungesë të ujit të pijes

Kandidati i PDK-së për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj, është takuar me kryetarin e fshatit Tupec të Hasit, me të cilin ka biseduar rreth...

Shokon legjenda e Argjentinës: Edhe po të fitoj Messi katër kupa të Botës, nuk do të jetë asnjëher më i mirë se Maradona

Pritja e gjatë e Lionel Messit për një trofe të rëndësishëm, më në fund u shndërrua në realitet fundjavën e kaluar. Maestro i vogël argjentinas...

Lajmet e Fundit