8.8 C
Prizren
E hënë, 16 Maj, 2022

Bill Gates paralajmëron për pandemi potencialisht shumë më të këqija se Covid-19

Ndërsa rastet me Covid-19 të nxitura nga varianti Omicron po rriten në të gjithë botën, Bill Gates ka paralajmëruar për pandemi më të këqija se kjo aktuale.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ai foli për shqetësimet e tij ndërsa Fondacioni Bill & Melinda Gates premtoi 150 milionë dollarë për Koalicionin për Inovacionin e Përgatitjes Epidemike (CEPI).

Donacioni do të përdoret në luftën kundër Covid-19 si dhe çdo përgatitje të nevojshme për pandemitë e ardhshme.

Dhe duke folur për punën e bërë nga CEPI, Gates shpjegoi: “Ndërsa bota i përgjigjet sfidës së një virusi që evoluon me shpejtësi, nevoja për të ofruar mjete të reja shpëtimtare nuk ka qenë kurrë më urgjente”.

“Puna jonë gjatë 20 viteve të fundit na ka mësuar se investimi i hershëm në kërkim dhe zhvillim mund të shpëtojë jetë dhe të parandalojë skenarët e rasteve më të këqija. Pesë vjet më parë, pas epidemive të Ebolës dhe Zikës, fondacioni ynë ndihmoi në nisjen e CEPI”.

“Sot, ne po rrisim angazhimin tonë dhe po zotojmë një shtesë prej 150 milionë dollarësh për të ndihmuar CEPI të përshpejtojë zhvillimin e vaksinave të sigurta dhe efektive kundër varianteve të reja të coronavirusit dhe për t’u përgatitur, dhe ndoshta edhe për të parandaluar, pandeminë e ardhshme”.

CEPI është në një mision për të siguruar që koha e nevojshme për prodhimin e vaksinave të jetë brenda një periudhe 100 ditore.

Sipas Independent, Gates shfrytëzoi rastin për t’i nxitur qeveritë të kontribuojnë në mënyrë që të parandalojnë përhapjen e pandemive të ardhshme, të cilat mund të përfshijnë fatalitete shumë më të këqija se pandemia Covid-19.

Fondacioni Gates themeloi CEPI në 2017 së bashku me Wellcome, Forumin Ekonomik Botëror si dhe mbështetjen nga Norvegjia dhe India. Kjo erdhi pas ndikimit të epidemisë së Ebolës.

Dr. Jeremy Farrar, drejtor i Wellcome tha: “Angazhimi ynë i ri prej 150 milionë dollarësh njeh potencialin e madh që CEPI ka për të mbrojtur jetët kundër sëmundjeve infektive në zhvillim”. /Telegrafi/

Më Shumë

Nuk i përballon vdekjes së babait, 22 vjeçarja tenton t’i japë fund jetës në Prizren

Një 22 vjeçare ka tentuar t’i japë fund jetës së saj. Rasti ka ndodhur në Prizren. Sinjali mëson se motivi që shtyu të renë drejt këtij akti, është...

S’ishte parë tri ditë nga fqinjët dhe banesa po i kundërmonte erë, gjendet i vdekur një person në Prizren

Një person është gjetur pa shenja jete të shtunën në Prizren pasi fqinjët e tij kanë raportuar se ai nuk është parë për tre...

Ukraina fiton ‘Eurovision 2022’

Ukraina është fituesja e Eurovision 2022. Kalush Orchestra me këngën ‘Stefania’ rrëmbyen vendin e parë duke marrë 631 pikë dhe ishin votat e publikut...

Afro 100 fëmijë ukrainas u vranë gjatë prillit

Afro 100 fëmijë janë konfirmuar se janë vrarë në Ukrainë në prill, sipas zëvendësdrejtorit ekzekutiv të Unicef. Megjithatë, Omar Abdi pranoi se numri i vërtetë...

Sulmohet zyrtarja e Drejtorisë së Urbanizimit në Suharekë

Një rast i rrahjed ka ndodhur  në objektin e komunës sëSuharekës, ku është sulmuar një zyrtare e Drejtorisë së Urbanizimit. Sinjali mëson se i dyshuari...

Shkuarja e nënkryetarit në Durrës me veturë zyrtare përplasë LDK-në e PDK-në në Dragash

Shkuarja e nënkryetarit Selim Kryeziu në Durrës me veturë zyrtare, ka shfaqur përplasje në mes LDK-së e PDK-së në Dragash. Vetura e komunës së Dragashit...

“Je e mirë me t’pre në fyt”, prizrenasi tmerron bashkëshorten, e kërcënon me prerje në fyt

Një rast mjaft i frikshëm i dhunës në familje ka ndodhur në Prizren, ku viktimë si në shumicën e rasteve rezulton të jetë një...

Të shtëna me armë zjarri në një lokal në Prizren, i riu hyn me kallash dhe shkakton rrezik të përgjithshëm

Në një lokal ka pasur të shtëna me armë automatike. Sinjalizuesit e Gazetës Sinjali në kushte anonimiteti kanë treguar se para hapjes së këtij lokalit,...

Krasniqi: Jam krejtësisht i pafajshëm, më vjen turp që jetojë në këtë kohë

Ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, ka dalë para Gjykatës Speciale në seancën dëgjimore pas dorëzimit të aktakuzës së re, me ndryshime, të...

Deputeti kanadez kërkon falje pasi u lidh në seancë virtualisht nga tualeti

Një deputet kanadez ka kërkuar falje për shkak se kishte marrë pjesë në një seancë parlamentare online nga tualeti i tij. Deputeti liberal Shafqat Ali...

Mungesë rekorde e punëtorëve në Gjermani, cilat janë profesionet më të kërkuara?

Në Gjermani, situata me mungesën e fuqisë punëtore të kualifikuar në tremujorin e parë të këtij viti është përkeqësuar më tej, sipas Institutit të...

Zyrtare: City transferon Haalandin

Skuadra e Premier Ligës, Manchester City ka njoftuar edhe zyrtarisht për transferimin e Erling Haalandit. City ka konfirmuar se ka arritur marrëveshje në parim edhe...

‘Jetoj me tre burra në shtëpi’/ Çiljeta bën rrëfimin e pazakontë

Këngëtarja e njohur, Çiljeta Xhilaga, ftuar mbrëmjen e djeshme në emisionin “Goca dhe Gra” ka bërë një rrëfim ndryshe për familjen e saj. Ajo ka...

“Rusia e ka humbur plotësisht Ukrainën”

Ish-ambasadori kinez, Gao Yusheng ka kritikuar ashpër Putin për pushtimin e Ukrainës. Në një komunikim për mediat ai ka deklaruar se Rusia e ka humbur...

Thaçi në Hagë deklarohet i pafajshëm – thotë se nuk i ka kuptuar akuzat e reja për shkak të redaktimeve të shumta

Në Hagë është mbajtur konferenca e radhës për ecurinë e çështjes ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, pas zgjerimit të aktakuzës nga Zyra...

Dënohen me nga 2 mijë euro gjobë tre të akuzuarit se rrahën të dëmtuarin në Bellanicë të Malishevës

Gjykata Themelore në Gjakovë, dega në Malishevë, i ka dënuar me nga 4 muaj burgim, V.Z, M.Z, dhe F.Z, për akuzën se në dhjetor...

Lajmet e Fundit