16.8 C
Prizren
E premte, 22 Shtator, 2023

Burdushi: Grave u shkon për dore magjia

Rasti kur dy femra kanë bërë magji para derës së një shtëpia ka zgjuar interesim të madh në mesin e banorëve të Prizrenit, por edhe te interpretuesit e kësaj dukurie dhe besimtarët.

Kështu, mjeku popullor Hysri Peçani- Burdushi, duke folur për këtë temë për “Kosova Sot” është shprehur se kjo mund të jetë edhe hakmarrje, gjë që me këtë merren më së shumti gratë.

“Sepse, grave u shkon për dore magjia, por edhe ndikimi e lutja “, thotë Burdushi dhe shton se magjitë ekzistojnë me mijëra vjet dhe se kjo është trashëguar si çdo zanat apo punë nga gjysh e stërgjysh.

“E, për Prizrenit dihet shumë mirë mbas video incizimit, ku shihet një grua edhe një vajzë duke hedhur sigurisht dhe të varrezave dhe me gjak. Shumica njerëzve nuk e dinë që varrezat janë një botë e tyre, pra bota e vdekjes. Dhe aty brenda varrezave është një energji shumë e fortë dhe ka ndikim të madh, sidomos si një fushë e magnetit dhe është aura, pra ajo nuk shihet me sy, është si një lloj tymi në ajër. Dhe, disa femra apo shtriga e shfrytëzojnë hënën e plotë, edhe hënën e përgjakur. Pra, e përgjaktë është kur bie para terri edhe gjatë mesit të natës, pra në ora 24,00. Dhe, ato shtriga apo magjistare e shfrytëzojnë ritualin, shkojnë në varreza. Sipas legjendave, ka disa femra që zhvishen të tëra dhe bëjnë magji, mallkime. E, këto dukuri negative gjithmonë i kemi luftuar, që ta largojmë të keqen dhe t’i mbrojmë njerëzit nga gjërat e liga”, tregon për “Kosova Sot” Hysri Peçani Burdush.

Konfiskohen 30 automjete të pa-zhdoganuara

Njësitë Antikontrabandë të Doganës të Kosovës kanë identifikuar dhe kryer kontrollin e automjeteve me targa të huaja, si dhe kanë gjetur auto pjesë pa...

Konjufca: E kemi vërejtur nga fillimi se Lajçak-u mbron pozicionin e Serbisë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka thënë se deklarimet e kryeministrit Albin Kurti, ditë më parë se emisari i Bashkimit Evropian për...

Lajmet e Fundit