12.8 C
Prizren
E hënë, 27 Mars, 2023

Deri në fund të vitit, 200 mjekë do ta lënë Kosovën

Kryetari  i Odës së Mjekëve të Kosovës, Pleurat Sejdiu,  ka folur për gjendjen në shendetësi, për numrin e mjekëve, infermierëve të larguar nga institucionet publike shëndetësore, por edhe nga Kosova, në gjashtëmujorin e parë të këtij viti. Gjithashtu, sejdiu foli edhe për problemet e mjekëve me të cilat përballen gjatë shërbimeve shëndetësore.

Sejdiu tha se deri në fund të vitit parashihet që 200 mjekë do të largohen nga Kosova.

“Shifra e ditës së sotme deri në mesditë është se 95 mjekë të rinj do ta lënë vendin”, tha Sejdiu.

“Ky numër po shkon në drejtim të parashikimeve që i kemi pasur qysh në fillim të vitit, që deri në fund të vitit, 200 mjekë do të largohen nga Kosova”, tha ai përballë gazetares Jehona Zhitia.

Sejdiu u shpreh se kjo gjendje është shqetësuese për faktin se ende nuk ka një lëvizje në drejtim të ndërmarrjes të hapave konkretë në parandalimin e përkeqësimit.

“Normal që nuk do të mund të ndalet largimi i tërësishëm i tyre, por një numër i tyre me disa ndryshime, do të ndaleshin”, shtoi Sejdiu në magazinën ‘Lajmet e fundit’ në RTK.

Ai dha tri arsye pse po ndodhë largimi i mantelbardhëve nga vendi.

“E para janë kushtet e punës, e dyta kushtet e specializimit dhe shkollimit postdiplomik, e treta është paga”.

Më Shumë

Sot merret vendim për shtrenjtimin e tarifave të rrymës për 15 %

Zyra e Rregullatorit të Energjisë (ZRrE) sot pritet të marrë vendim për shtrenjtimin e tarifave të energjisë elektrike për rreth 15 për qind. Zyrtarë të...

Më 18 prill nis rigjykimi ndaj deputetes Vrenezi dhe të tjerëve, akuzohen për korrupsion në rastin “Abi Çarshia”

Më 18 prill të këtij viti, pritet të fillojë rigjykimi  ndaj deputetes Jetmire Vrenezi, ish- drejtorit të Inspektoratit Islam Thaqit, Egzonë Morina-Thaqi, Arian Taraku...

Lajmet e Fundit