31.8 C
Prizren
E martë, 28 Qershor, 2022

Djali i Ukshin Hotit: Serbia nuk ka gatishmëri për zbardhjen e fatit të tij

Janë bërë 23 vjet nga zhdukja e intelektualit Ukshin Hoti.

E as pas më shumë se dy dekadash nuk dihet asgjë për fatin e tij.

Djali i tij Andin Hoti, tha për Klankosova.tv se Serbia nuk ka gatishmëri për zbardhjen e fatit të babait e shumë të zhdukurve të tjerë.

Ai thekson se me rastin e babait dhe të zhdukurve të tjerë, Serbia po bën lojëra politike.

“Po, janë bërë 23 vjet nga zhdukja e babait tim. Fatkeqësisht as sot nuk dihet për fatin e tij. Ai ka qenë në siç e them unë “në institucionin kryesor të sigurisë së shtetit, pra ka qenë në burg”. Dhe nga aty është nxjerr”.

“Serbia nuk ka gatishmëri që pavarësisht që ne i kemi përmendur emrat e personave që dinë për rastin, të intervistohetn qoftë si të akuzuar apo edhe si dëshmitarë. Serbia vazhdimisht bën lojëra politike edhe në rastin e babait tim por edhe në rastet e tjera”.

“Ata thonë vazhdimisht që e kemi liruar nga burgu dhe nuk kemi informacione më tutje. Unë si kryetar i komisionit për të pagjetur, i kam lexuar disa raporte nga Serbia, dhe vazhdimisht ata thonë kështu. Jo veq me këtë rast po thuajse me të gjitha rastet e të zhdukurve bëjnë lojëra politike. Babai është nxjerr nga qelia, kështu thonë disa dëshmitarë që kanë qenë të burgosur. Pra, e ka marrë një gardian me emrin Miki Vidiq, mbikqyrësi ose komandant i burgut ka qenë Branko Komantina. Pra, dihen njerëzit përgjegjës. Ka njerëz të cilët dinë për rastin”.

Andin Hoti, i cili është edhe në krye të komisionit qeveritar shtoi se kanë kërkuar vazhdimisht nga Serbia të bashkëpunojnë në zbardhjen e fatit të të pagjeturve.

“Ne si komision vazhdimisht i kemi kërkuar Serbisë që të bashkëpunojë në zbardhjen e fatit të të pagjeturve. Por, s’ka gatishmëri nga ana e Serbisë”.

Ukshin Hoti, ishte rrëmbyer nga Burgu i Dubravës më 16 maj 1999-të dhe nga ajo kohë ende nuk dihet asgjë për fatin e tij.

Më Shumë

Akuzohej se ia ofroi 5 euro ryshfet policit kufitar në Vërmicë, dënohet me 6 muaj burgim me kusht dhe 300 euro gjobë

Gjykata Themelore në Prizren ka shpallur aktgjykim dënues ndaj të akuzuarit Klodian Durollari, duke e dënuar me 6 muaj burgim me kusht dhe 300...

Prizren: Një 50 vjeçar në gjendje të rëndë pasi u ther me thikë

Një person i moshës rreth 50 vjeçare është në gjendje të rëndë pasi është therur me thikë. Rasti ka ndodhur në Prizren. Lidhur me rastin policia...

Mbi 250 të vdekur nga tërmeti në Afganistan

Një tërmet goditi mëngjesin e së mërkurës Afganistanin lindor, duke lënë të vdekur të paktën 255 persona, sipas informacioneve të para. Ende nuk dihet numri...

Totaj raporton para qytetarëve

Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj, ka mbajtur sot takimin e parë publik me qytetarë . Ai, në këtë takim ka folur për punën 6 mujore...

Shkurorëzime rekorde: Për katër muaj 18 çifte i dhanë fund martesës në Prizren

"Derisa vdekja të na ndajë!”, është fjalia më e ëmbël që dëgjohet kur një çiftë kurorëzon dashurin e tyre me martesë. Por, shumë çifte...

Moti për sot dhe nesër

Sot dhe nesër mbi vendin tonë do të mbajë mot kryesisht i ngjashëm, me reshje lokale në disa zona. Të premten do të ketë mot...

U tha se kërcënoi përmes telefonit kryetarin e Prizrenit – flet Zafir Berisha: Jam në Himarë nuk e di çka po ndodh

Kryetari i Nisma-s në Prizren, Zafir Berisha ka mohuar se ka kërcënuar përmes telefonit kryetarin e kësaj komune, Shaqir Totaj. Berisha në një përgjigje me...

Haxhiu: Procesi i Vettingut s’ka të bëjë me emra të përveçëm, pres takim me liderët opozitarë

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu ka thënë se ka qenë rrugë e vështirë deri në finalizimin e koncept-dokumentit për Vettingun. Ajo ka thënë se ...

Zelensky krahason sulmin rus me atë të Hitlerit

Volodymyr Zelensky, president i Ukrainës e ka krahasuar sulmin rus ndaj vendit të tij si sulmet e papritura të Hitlerit ndaj Bashkimit Sovjetik në...

Fillon një cikël i ri, njihuni me shenjën më me fat të Horoskopit për sot

Dashi Dita e sotme shënon pikën më të ulët të muajit për ju sa i përket karrierës. Ka të ngjarë të ndiheni të rënduar dhe...

111 vjet nga lindja e shkrimtarit arbëresh, Ernesto Sabato

Sábato ka lindur në Rojas, provincia de Buenos Aires në Argjentinë më 24 qershor, 1911. Nëna e tij Juana Maria Ferrari rridhte nga një...

“Kam frikë mos bëj ndonjë budallallëk”/ Gena zbulon nëse do hynte në “Big Brother VIP”

Këngëtari i dashur për publikun, Gena, ishte dje i ftuar në episodin e radhës të “Pardon My French” në Top Albania Radio. Gjatë kësaj...

Uratë e pathënë në Shën Naum

Shkruan: Enver Sulaj Dikur ishe ëndërr Dashuri e vrarë tinëz në netët pa hënë. Sa i thellë e i bardhë -Ti Drin i Zi. Uratë nuk thashë As kryq s'bëra...

Vala e të nxehtit arrin në Kosovë, deri në 36 gradë celsius temperaturat gjatë javës që po hyjmë

Mot me temperatura të larta pritet të mbajë në Kosovës, gjatë javës që po hyjmë, njofton Prishtina Weather. Sipas PW, vendin tonë do ta përfshijë...

Malishevë: Një person lëndohet duke punuar me traktor, dërgohet në QKUK

Një person ka përfunduar në Qendren Klinike dhe Universitare të Kosovës pas lëndimeve të marra derisa ishte duke punuar me traktor në fshatin Drenoc...

Prizren: Djali thotë se nëna e tij vdiq gjatë operimit, policia po e heton rastin

Një grua ka vdekur gjatë operacionit në një ordinancë private në Prizren. Kështu tha për Klankosova.tv zëdhënësi i policisë për rajonin e Prizrenit, Vesel Gashi. Ai...

Lajmet e Fundit