13.5 C
Prizren
E shtunë, 8 Maj, 2021

Dragash: Dështon të mbahet seanca gjyqësore në rastin e dy të akuzuarve për vjedhje të 250 metrave kabllo elektrike

Ka dështuar të mbahet seanca e paraparë për të mërkurën, në Gjykatën Themelore në Prizren, dega në Dragash, në rastin ku Taulant Krasniqi e Dashmir Gashi po akuzohen për vjedhje.

Shkak i mos mbajtjes së seancës ishte mungesa e të akuzuarit Gashi, për të cilin gjykatësja Sabaheta Kurteshi tha se është ftuar në mënyrë të rregullt, mirëpo nuk e ka arsyetuar mungesën e tij, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Në sallë të gjykimit nuk kanë prezantuar as dëshmitarët Nehat Sylejmani dhe Driton Bojaxhiu, për të cilët gjykatësja tha se nuk ka prova se janë ftuar në mënyrë të rregullt.

Ndërsa, prezent në seancë kanë qenë prokurori Labinot Jetishi dhe i pandehuri tjetër, Taulant Krasniqi.

Në këto rrethana, gjykatësja Kurteshi e ka shtyrë seancën për 30 prill 2021, në ora 11:00.

Sipas aktakuzës së përpiluar më 2 shtator 2016, ngritur nga Prokuroria Themelore në Prizren, Taulant Krasniqi dhe Dashmir Gashi, akuzohen se në bashkëkryerje kanë kryer veprën penale të vjedhjes, nga neni 325, paragrafi 1 lidhur me nenin 31 të Kodit Penal.

Në aktakuzë thuhet se me 7 maj 2015, në orë të pavërtetuar, në fshatin Zym të Komunës së Dragashit, në vendin e quajtur “Pishat e Zymit”, në bashkëveprim, personit tjetër ia marrin pasurinë, me qëllim të përvetësimit të kundërligjshëm për vete apo personin tjetër.

Sipas aktit akuzues, vepra është kryer në atë mënyrë që të pandehurit e shfrytëzojnë momentin e volitshëm, shkojnë në vendin e lartcekur dhe nga aty marrin 250 metra kabllo elektrike, në vlerë prej 750 euro dhe largohen nga vendi i ngjarjes, me ç’rast  të dëmtuarës KEDS-Distrikti në Prizren, i shkaktojnë dëm material. /BetimipërDrejtësi

Më Shumë

Messi i afrohet rekordit të Maradonës

Goli nga gjuajtja e lirë e Lionel Messi kundër Valencias të dielën ishte i 50-ti me fanellën e Barcelonës. Ai gjeti rrjetën kundër Jasper...

AAK shënon sot 21-vjetorin e themelimit

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës shënon të dielën 21-vjetorin e themelimit. Për shkak të gjendjes pandemike, nga AAK-ja kanë njoftuar se kanë planifikuar një ngjarje...

“Karantinë e vizave” për qytetarët e Kosovës

Hylije Mustafa nga Prishtina nuk mund të shkojë në Gjermani për një trajnim profesional, sepse Ambasada gjermane në Kosovë, gjatë pandemisë së koronavirusit, “ka...

Surprizon Ardit Gjebrea, ja këngëtarja e famshme që do të prezantojë ‘Këngën Magjike’

Producenti dhe prezantuesi i njohur , Ardit Gjebrea na ka surpizuar teksa ka zbuluar emrin e prezantueses që do e shoqërojë në “Këngën Magjike”....

Dënohet Rizan Hoxhaj që mori para në emër të burrit të prokurores nga Prizreni,Ervehe Gashi

Gjykata e ka shpallur fajtor të akuzuarin, Rizan Hoxhaj për kryerjen e veprës së ushtrimit të ndikimit në rastin e burrit të prokurores së...

Tea tregon se kush ishte simpatia e saj e parë!

Konkurentja e “Për’puthen”, Tea Trifoni iu është përgjigjur pyetjeve të disa ndjekësve të saj në Instagram. Dikush nga ta ka qenë kuriozë të dije se...

Parker mposht Chisoran, i afrohet luftës për titull bote

Zelandezi Joseph Parker e mori veten pas një nokdauni që mori në 10 sekondat e para të luftës, duke e mposhtur me pikë pas...

Detaje nga rasti i mbytjes së katërvjeçares në lumin e fshatit Blaç të Dragashit

Në fshatin Blaç të Komunës së Dragashit është raportuar se një vajzë katërvjeçare humbi jetën pasi kishte rënë në lum. Ekipi i Klan Kosovës ishte...

ASK: Regjistrimi i ndërmarrjeve ekonomike, rritje për 2.54 %

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar repertorin statistikor mbi Ndërmarrjet Ekonomike në Kosovë për tremujorin e parë të këtij viti, ku thuhet...

5 të shëruar dhe asnjë i ri me Covid sot në Malishevë

Në 24 orët e fundit, në territorin e Komunës së Malishevës, pesë persona janë shëruar nga covid-19 dhe nuk është regjistruar asnjë rast i...

Rukiqi: Për shpëtimin e Telekomit bordi i ri duhet të marrë vendime profesionale dhe jo të lehta

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, ka dhënë dy rekomandime profesionale për shpëtimin e Telekomit të Kosovës, sipas të cilit kërkohet garanci...

Arrijnë në Kosovë 4,680 dozat e para të vaksinës Pfizer

Kanë arritur në Kosovë 4,680 dozat e para të vaksinës anti-COVID të llojit Pfizer, pjesë e kontingjentit të 95 mijë vaksinave Pfizer që Bashkimi...

Qyteti i Prizrenit me rrjet elektrik nëntokësor në vlerë 600 mijë eurove

KEDS është duke realizuar një projekt madhor në qendrën historike të qytetit të Prizrenit. Atje, komplet rrjeti elektrik, po vendoset nën tokë. Kjo është...

Oktoberfest nuk ka as këtë vit

Autoritetet në Gjermani kanë anuluar festivalin e birrës Oktoberfest në Mynih për shkak të përhapjes së Covid në vend dhe rrezikut për shtimin e...

Provim shtetëror për mësimdhënësit fillestarë, flasin ekspertët e arsimit

Dukagjin Pupovci, zëvendësministër i Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, ditë më parë ka bërë të ditur se ky dikaster ka në plan që të...

Nënshkruhet memorandum për organizimin e Autostradës Biennale në Prizren

Drejtori i Qendrës Rajonale për Trashëgimi Kulturore në Prizren Samir Hoxha, ka pritur në takim përfaqësuesit e festivalit ndërkombëtar Autostrada Biennale, me të cilët...

Lajmet e Fundit