12 C
Prizren
E premte, 14 Maj, 2021

Dragash: Mungojnë të akuzuarit, shtyhet seanca për vjedhje të rëndë

Në Gjykatën Themelore në Prizren, dega në Dragash, të enjten, ka dështuar të mbahet seanca  në rastin e të akuzuarve për vjedhje të rëndë, Gani Berisha dhe Izjet Halilaj.

Gjyqtarja e çështjes, Sabaheta Kurteshi, ka konstatuar se për të pandehurit Berisha dhe Halilaj, nuk ka fakte se janë thirrur në mënyrë të rregullt, raporton  “Betimi për Drejtësi”.

Prezent në seancën e paraparë për të enjten, ka qenë prokurori Shehadin Desatani.

Në mungesë të kushteve ligjore, seanca nuk është mbajtur, ndërsa e njëjta është caktuar nga gjyqtarja Kurteshi, me datën 18 nëntor 2020, në ora 14:00.

Në bazë të aktakuzës së 11 shtatorit 2018 të ngritur nga Prokuroria Themelore në Prizren, Gani Berisha dhe Izjet Halilaj akuzohen për veprën penale “vjedhje e rëndë”.

Ata akuzohen se më 17 prill 2016, në orë të pavërtetuar, në fshatin Brodosan, Komuna e Dragashit, në shtëpinë e të dëmtuarit Samir Hasani, të pandehurit në bashkëveprim, duke thyer, kaluar, apo depërtuar me forcë në hapësirat e mbyllura ose duke hequr pengesat e tjera, me qellim të përvetësimit të pasurisë së luajtshme, shfrytëzojnë momentin e volitshëm, mos prezencën e të dëmtuarit, i afrohen shtëpisë se tij, ku me mjet të fortë, të përshtatshëm, hapin dritaren e banjës dhe hyjnë brenda.

Sipas aktakuzës, ata me mjet të përshtatshëm thyejnë edhe derën e hyrjes se shtëpisë, demolojnë edhe gjerat e shtëpisë, ku nga aty marrin veshjet e nusërisë dhe largohen nga vendi i ngjarjes, me ç’rast të dëmtuarit i shkaktojnë dëm material.

Me këto veprime, ata akuzohen se në bashkëkryerje kanë kryer veprën penale “vjedhje e rëndë”, nga paragrafi 327,paragrafi 1,nenparagrafi 1.1 lidhur me nenin 31 të Kodit Penal. /BetimipërDrejtësi

Më Shumë

Golden Eagle Ylli, kampion i Kosovës për herë të parë në histori

Golden Eagle Ylli ka arritur ta mposht Pejën edhe në ndeshjen e tretë finale të play-offit të Superligës duke u shpallur kampion i Kosovës...

Albena Reshitaj: Së pari të vaksinohen qytetarët, pastaj unë

Deputetja e AAK-së, Albena Reshitaj ka treguar se si deputete ka vendosur që të mos vaksinohet para qytetarëve edhe pse punon në sektorin shëndetësor. “Ne...

Avdyli: Disa deputetë të PDK’së u sollën si rrugaçë, i shkuan te tavolina dhe e shanë Donika Gërvallën

Deputeti Haxhi Avdyli është i ftuar në emisionin ‘DPT te Fidani’ ka folur rreth përplasjeve në Kuvendin e Kosovës në seancën e të enjtës...

Konflikti izraelito-palestinez, reagon Trump: Kur isha unë na thirrën presidenca e paqes

Ish-presidenti i SHBA-së Donald Trump foli të martën mbrëma për konfliktin midis Izraelit dhe Hamasit palestinez, duke thënë se paqja mbretëroi në zonë gjatë...

Momenti kur policia arreston disa të rinj në Prizren

Një përleshje fizike mes disa të rinjve ka ndodhur pak më parë në qytetin e Prizrenit. Pas kësaj përleshje fizike është nevojitur edhe ndërhyrja e...

Rritet qarkullimi i bizneseve, për katër muaj shteti inkasoi mbi 200 milion euro taksa

Këtë vit Administrata Tatimore e Kosovës (ATK) ka tejkaluar planifikimin e të hyrave nga tatimet, por edhe qarkullimi i bizneseve sivjet është më i...

Kurti uron Bajramin: Le të shumëfishojmë lumturinë duke e ndarë me të tjerët

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka uruar Fitër Bajrami, duke thënë se mbarësia e kësaj dite le të vulos besimin se çdoherë mund të...

Spitali i Prizrenit, 38 pacientë me Covid -19

Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës (ShSKUK) ka treguar se në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) dhe në spitalet e përgjithshme janë të...

Një i vdekur nga Covid -19 në Prizren

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKShPK)  ka njoftuar për  103 raste të reja me koronavirus brenda 24 orëve të fundit në Kosovw. Brenda kësaj kohe...

Nisin hetimet ndaj pjesëmarrësve që u përleshen në ndeshjen mes Ponte Prizrenit dhe Pejës

Ministria e Rinisë, Kulturës dhe Sportit ka njoftuar se kanë nisur hetimet ndaj Ponte Prizrenit dhe Pejës pas përleshjes mes dy klubeve të martën....

Kështu e festonte UÇK-ja Bajramin e vitit 1999

Sa herë që festohet festa e Bajramit, bie në vëmendje një fotografi e veçantë e vitit 1999. Vitet e luftës në Kosovë, kanë qenë të...

Gastronomët duan lirim të masave: S’jemi paguar ende për dy javët që u mbyllë

Shoqata e Gastronomeve të Kosovës kërkon nga Qeveria e Republikës së Kosovës të bëjë një plan për sezonin veror, pasi iu ishte premtuar se...

Apeli e kthen në rigjykim rastin e Ilir Baldedaj i cili ishte dënuar për keqpërdorim të pozitës zyrtare

Gjykata e Apelit e ka kthyer në rigjykim rastin e Ilir Baldedajt i cili ishte shpallur fajtor nga Gjykata Themelore në Prizren dhe ishte dënuar me...

Urimi i LDK-së në Prizren për festën e Fitër Bajramit

Lidhja Demokratike e Kosovës në Prizren ka uruar Bashkësinë Islame dhe gjithë besimtarët myslimanë me rastin e festës së Fitër Bajramit. "Dega e LDK-së në...

Surprizon Ardit Gjebrea, ja këngëtarja e famshme që do të prezantojë ‘Këngën Magjike’

Producenti dhe prezantuesi i njohur , Ardit Gjebrea na ka surpizuar teksa ka zbuluar emrin e prezantueses që do e shoqërojë në “Këngën Magjike”....

Gjirokastra: qyteti ku flasin edhe gurët!

A do të ruash florinë, katandinë dhe shtëpinë, me dy qofte mbush sininë, ec e mer Gjirokastrinë                      ...

Lajmet e Fundit