16.8 C
Prizren
E shtunë, 30 Shtator, 2023

Drejtori i Arsimit në Prizren “sfidon” Haradinajn, për zgjidhjen e grevës

Drejtori i Arsimit në Prizren, Skënder Susuri, po tenton që të “sfidojë” kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinajn, për të zgjidhur problemin e grevës së mësimdhënësve.

Ai ka filluar t’i marrë disa hapa, të cilat beson se do të mund të ndikojnë në rifillimin e procesit mësimor në Prizren.

“Kam zhvilluar disa takime me drejtorët e shkollave për të parë mundësin e zgjidhjes së problemit të grevës”, ka thënë Susuri për TVP.

Greva e mësimdhënësve në shkolla, ka hyrë në javën e dytë edhe në Prizren.

Ata kanë refuzuar ofertën e kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, për rritjen e pagave.

Nuk kanë dëgjuar as thirrjet e vazhdushme për rifillimin e procesit mësimor.

Drejtori i Arsimit në Prizren, Skënder Susuri thotë se në ditët në vijim do të takohet edhe me Këshillat e prindërve të nxënësve për të shikuar mundësin e gjetjes së zgjidhjes së problemit të grevës.

“Mësimdhënësit janë për shkak të nxënësve , prandaj prindërit i kemi partëner dhe nëse luhatet ky partneritet atëherë shtohen dilemat për të ardhmen”, shprehet Susuri, transmeton “PrizrenPress”.

Sipas tij, duhet të ruhet partneriteti mes mësimdhënësve , prindërve dhe institucioneve.

“Nesër mund të dalin prindërit me ndonjë kërkesë për mësimdhënësit, prandaj është shumë me rëndësi të ruhet partneriteti”.

Susuri ka një mesazh për mësimdhënësit grevist.

“Të ulemi e të bisedojmë për të zgjidhur çështjen e grevës”.

Nëse greva nuk zgjidhet përmes bashkëbisedimeve të të gjitha palëve, Susuri ka paralajmëruar veprim tjetër për të normalizuar procesin mësimor.

“Do të marrë veprime që na qojnë drejt normalizimit, që nënkupton me fillu punën. Ata mësimdhënës që nuk e fillojnë punën do të veprojmë sipas rrjedhave që mund të dalin”, tha Susuri./PrizrenPress.com/

Kapet me drogë një i ri në Prizren

Në rrugën “William Walker” në Prizren, gjatë patrullimit në një pikë kontrolli, policia ka ndaluar një veturë, nën dyshimet për gjësende të kundërligjshme. Gjatë kontrollimit...

Në një shtëpi në Prizren konfiskohen dy pushkë e një karikator

Janë konfiskuar dy pushkë automatike dhe një karikator, gjatë bastisjes në shtëpinë e një personi në Prizren. Me vendim të prokurorit, ky i fundit është...

Fitorja e Kosovës

Lajmet e Fundit