1.8 C
Prizren
E hënë, 4 Mars, 2024

FAK, në përputhshmëri me standardet e NATO-s

FSK-marrshKomisioni Parlamentar për mbikëqyrjen e FSK-së, kërkon që të mos negociohet me Serbinë procesi i krijimit të Forcave të Armatosura të Kosovës. Anëtari i këtij komisioni Rexhep Selimi tha se Qeveria e vendit duhet t’i përmbahet dokumentit të miratuar nga Këshilli Kombëtar i Sigurisë. Komisioni diskutoi sot për procesin e Rishikimit të Sektorit Strategjik të Sigurisë dhe rekomandimet e dala nga ky proces.

Komisioni për Mbikëqyrje të FSK-së debatoi rreth procesit të Rishikimit Strategjik të Sektorit të Sigurisë në vend. Me këtë rast anëtarët e Komisionit u pajtuan që Qeveria e vendit të mos diskutojë krijimin e FAK-ut me Serbinë gjatë bisedimeve në Bruksel. Deputeti Rexhep Selimi u shpreh se qeveria nuk duhet të diskutojë me Serbinë për zhvillime të brendshme.

Ndërkaq deputeti Anton Quni nga LDK-ja tha se përderisa në Bruksel nuk diskutohet për ushtrinë e Serbisë atëherë nuk duhet të diskutohet as për Forcat e Armatosura të Kosovës. Ai u shpreh se në analizën e procesit të Rishikimit të Sektorit Strategjik të Sigurisë FAK është multietnike dhe në përputhshmëri me standardet e NATO-s.

Mirëpo, deputeti serb Goran Marinkoviq duke folur për dokumentin i cili parasheh krijimin e FAK, tha se kjo çështje duhet të bisedohet edhe me Serbinë dhe të gjithë faktorët tjerë ndërkombëtarë sepse sipas tij vetëm me punë të përbashkët mund të arrihen qëllimet e caktuara.

“Duhet të bisedojmë me të gjithë. Duhet të japim kontributin e plotë e sidomos pas nënshkrimit të marrëveshjes së Brukselit dhe mendoj se me një punë të përbashkët mund të arrijmë qëllimet e caktuara. Në të ardhmen do të kemi edhe zhvillime të tjera globale dhe marrëdhëniet e mira me fqinjët duhet të jenë në nivel të lartë”, tha ai.

Por, në anën tjetër deputeti i PDK-së Fatmir Xhelili u shpreh se Qeveria është duke punuar për integrimin e qytetarëve të komunitetit serbë në jetën institucionale të vendit. Prandaj sipas tij edhe vendimi për krijimin e FAK nuk ka rrjedhur nga bisedimet me Serbinë.

Beogradi ka kundërshtuar vendimin e Qeverisë së Kosovës për themelimin e FAK-ut.(rtk)

Më Shumë

Projekti për rregullimin e rrugës ‘Shuaip Spahiu’ në Prizren: Do të zëvendësohen drunjtë e dëmtuar

Projekti për rregullimin e rrugës “Shuaip Spahiu” në Prizren është një hap i rëndësishëm drejt përmirësimit të hapësirave publike. Drejtori i Shërbimeve Publike, Çelë Lamaj,...

Fitojnë Ballkani e Llapi, befasohet Drita

Në Javën e njëzet e tretë të Superligës së Kosovës në futboll, Ballkani ka triumfuar nga Dukagjini, Fushë Kosova nga Drita dhe Llapi nga...

Lajmet e Fundit