2.8 C
Prizren
E hënë, 30 Janar, 2023

Familjet e dëshmorëve në Prizren, përfitojnë 92 banesa

Prizreni5-24Komuna e Prizrenit, do të rrisë kujdesin ndaj familjeve të dëshmorëve dhe kategorive të tjera të dala nga lufta. Drejtoresha për Punë dhe Mirëqenie Sociale, Farie Bytyçi, bëri të ditur se për 92 familje më në nevojë, do të zgjidhet problemi i banimit. Siç pohon Bytyçi, konkursi për aplikim ka filluar dhe do të qëndrojë i hapur për 30-të ditë, shkruan RTK

Në shoqatën e familjeve të dëshmorëve, ky lajm është mirëpritur me entuziazëm, pasi siI thotë kryetari i kësaj shoqate , Xhevit Berisha, shumë gra të dëshmorëve, nuk e kanë problem ushqimin për fëmijët e tyre, por banimin, pasi disa prej tyre jetojnë në bashkësi dhe në fshatra të thella.
Ndërsa, kryetari i OVL-së në Prizren Hajrim Qengaj, jep sihariqin se të gjithë familjet e dëshmorëve do të kompletohen me banesa, por kjo do të ndodhë gradualisht.

Drejtoria komunale për punë dhe mirëqenie sociale këtë vit ka dërguar për pushime në bregdet edhe 30 gra dhe nëna të dëshmorëve të luftës. Komuna e Prizrenit, numëron 154 dëshmorë, ndërsa në bazë të të dhënave që ka Shoqata e familjeve të dëshmorëve të Prizrenit, në proces shkollimi janë mbi 90-të fëmijë të këtyre familjeve.

Më Shumë

Totaj e godet Qeverinë për shtrenjtimin e tatimit: E pamundur të arsyetohet

  Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj, ka kundërshtur ngritjen e normës së tatimit në pronë. Për këtë ai kritikoi Qeverinë e Kosovës. Ai ka thënë se...

Grabitësi i armatosur vodhi 10,000 euro nga filiali i institucionit financiar në Prizren

10,000 euro i ka marrë grabitësi në institucionin mikrofinanciar në Prizren të premten. Menaxherja e filialit ka thirrur policinë pasi personi i maskuar dhe i...

Lajmet e Fundit