10.8 C
Prizren
E premte, 30 Shtator, 2022

Gashi: S’ka marrëveshje për bashkëqeverisje LDK-PDK

ArbenGashi-LDKDeputeti Arben Gashi, pjesëmarrës në takimin e fundit të zhvilluar mes Kryeministrit Hashim Thaçi dhe Kryetarit të LDK’së, Isa Mustafa, mohon pajtimin e këtyre dy liderëve për një bashkëqeverisje të mundshme pas zgjedhjeve të përgjithshme.

Gashi ka shkruar në llogarinë e tij në Facebook se gjatë këtij takimi është biseduar vetëm për reformën zgjedhore dhe kohën e mbajtjes së zgjedhjeve.

“Unë isha pjesëmarrës në takimin Isa Mustafa – LDK dhe Hashim Thaçi- PDK dhe deklaroj se nuk ka marrëveshje për bashkëqeverisje LDK me PDK”.

“Mediat të ndalin spekulimet e pabaze lidhur me takimin e Mustafës me Thaçin lidhur me datën e zgjedhjeve dhe reformën zgjedhore”.

“Nuk ka kurrfarë marrëveshje me Thaçin për bashkëqeverisje. Biseda ka qene për të dakorduar hapat për reformë zgjedhore dhe afatin e zgjedhjeve, asgjë tjetër”.

“A mendoni se Thaçi do ishte takuar me opozitën nëse do ishte i sigurt se nuk do të shkarkohet me mocionin e votëbesimit?”, pyet deputeti Gashi ndërsa thekson nevojën e shkuarjes në zgjedhje sa më të përgatitur.

“Është në interesin e Kosovës që zgjedhjet të jenë të përgatitura mirë, sepse LDK dëshiron të ofrojë qeveri kredibile të pakontestuar për mandat të plotë. Prandaj duhen bërë përgatitjet e duhura dhe me kohë, përfshirë vëzhguesit ndërkombëtarë në çdo qendëvotimi”.

Më Shumë

Lajmet e Fundit