10.8 C
Prizren
E martë, 3 Tetor, 2023

Gazeta gjermane i bën thirrje Jurgen Klopp-it: Na shpëto

Gazeta gjermane “Bild” i ka dërguar një thirrje SOS Jurgen Klopp për të shpëtuar shanset e kombëtares së tyre për të fituar Kampionatin Evropian të vitit të ardhshëm në të cilin ata do të jenë pritës të turneut.

Me Hansi Flick nën presion pas dështimit të Kupës së Botës vitin e kaluar dhe vetëm tre fitore nga 11 ndeshjet e fundit, redaktori sportiv i “Bild” ka bërë thirrje që shoqata e futbollit të vendit të përpiqet të bindë trajnerin e Liverpool-it të marrë drejtimin.

Kjo pasoi një humbje 2-0 ndaj Kolumbisë të martën mbrëma në miqësoren e fundit të Gjermanisë përpara organizimit të Euro 2024. Ajo pasoi një humbje 1-0 ndaj Polonisë dhe një barazim 3-3 me Ukrainën në ndeshjet e tjera të tyre këtë muaj.

Flick, ish-trajneri i Bayern Munich-ut dhe ndihmësi i Joachim Low për kombëtaren, filloi punën në gusht 2021.

Pas një fillimi pozitiv në mandatin e tij, Gjermania u largua nga Kupa e Botës së Katarit pas fazës së grupeve për herë të dytë radhazi. Në total, Flick ka fituar 12 ndeshje, ka barazuar shtatë dhe humbur pesë nga 24 duelet e tij në krye të Gjermanisë.

“Bild”, megjithatë, e ka humbur durimin me 58-vjeçarin, me një editorial që thotë se është “krejtësisht e çuditshme ajo që po ndodh në kokën e Flick” dhe “nuk ka asnjë plan të dallueshëm”.

“Ai bën kryesisht të kundërtën e logjikës”, vazhdojnë ata, duke vënë në dukje nevojën e madhe për një numër “9” në sulm dhe një rikthim me një katërshe mbrojtëse.

“Eksperimente, eksperimente, eksperimente, që ne as nuk mund t’i përballojmë”, vazhdoi shkrimi.

Editoriali i “Bild” më pas i bën thirrje DFB-së që “të merret menjëherë me alternativat e trajnerëve kombëtarë, çdo gjë tjetër do të ishte neglizhencë”.

“Zgjidhja premium është Jurgen Klopp. Tashmë pas daljes në Katar ai u dëgjua, por më kot. Ai e ndjeu se ishte detyrë e tij të nxirrte Liverpool-in nga kriza! Por DFB duhet të luftojë për të me të gjitha forcat e saj”.

“Klopp tani e tutje do ta fuste Gjermaninë në euforinë e Euros”, thuhej më tej.

“Bild” përmend Oliver Glasner, i cili u largua nga Eintracht Frankfurt në fund të sezonit të kaluar, madje edhe Rudi Voller, drejtori aktual i ekipit kombëtar, si alternativa të tjera për Flick.

Pjesa përfundon: “Një gjë është e qartë: Edhe nëse DFB është e vështirë, ndryshimi i trajnerit nuk duhet të dështojë për shkak të parave. Bëhet fjalë për eurot tona! Një përrallë e re verore”.

Ndeshjet e tyre të radhës janë kundër Japonisë dhe Francës në shtator përpara një takimi me Shtetet e Bashkuara në tetor.

Klopp, 56 vjeç, vitin e kaluar ra dakord për një zgjatje të kontratës në “Anfield” deri në vitin 2026, që do të thotë se DFB do të duhet të paguajë për ta marrë atë.Albanian Post

Mbi 100 të vdekur nga zjarri në një dasëm në Irak

Një zjarr në një dasëm në Irakun verior la të vdekur të paktën 100 njerëz dhe lëndoi 150 të tjerë, thanë autoritetet të mërkurën. Zjarri...

Komuna e Malishevës e gatshme për procesin e regjistrimit të popullsisë në Kosovë

Sot eshtë mbajtur mbledhja e parë e Komisionit Komunal të Regjistrimit të Popollsisë në Komunën e Malishevës, që kryesohet nga kryetari i Komunës, z....

Lajmet e Fundit