23.8 C
Prizren
E enjte, 21 Shtator, 2023

Gjashtë kandidatë për rektor të UP-së, ndër ta edhe Anton Berishaj

UP-rektoratiGjashtë kandidatë do të garojnë për postin e rektorit të universitetit ‘Hasan Prishtina”. Shumica prej tyre kanë kandiduar të premten në momentet e fundit të mbylljes së konkursit.

Gazeta “Koha Ditore” ka mësuar se në mesin e tyre janë edhe ushtruesi i detyrës së rektorit, Anton Berishaj, si dhe anëtari i Këshillit Drejtues, Behxhet Mustafa. Ndërkaq, katër të tjerët janë: Adem Nura, Ramadan Zejnullahi, Berim Ramosaj dhe Isuf Musliu, të gjithë profesorë të UP-së.

Për Behxhet Mustafën, burime të gazetës kanë thënë se e ka ngrirë postin e anëtarit të Këshillit, meqë e kundërta do të përbënte konflikt interesi.

Synimi i postit të rektorit për të dytën herë nga Berishaj vlerësohet si sfidues. Puna e tij gjashtëmujore është vlerësuar e pjesshme nga ekspertë të arsimit, por edhe nga përfaqësues të organizatave studentore..

Murati: Në ‘emër të interesit publik’ Kushtetuesja po i bllokon ligjet

Ministri i Financave, Hekuran Murati reaguar të dielën kundër bllokimit të ligjeve nga ana e Gjykatës Kushtetuese. Ai në rrjetin social Facebook, ka përmendur...

Kurti: Pikërisht kur jam konstruktiv dhe bëj propozime shkaktohet një lloj nervoze në dhomë

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se është treguar konstruktiv në takimin e sotëm me presidentin e Serbisë, Aleksander Vuçiq. Në një konferencë për media, ai...

Lajmet e Fundit