19.8 C
Prizren
E diel, 16 Qershor, 2024

Hani portokaj e mandarina për seks më të mirë

Një dëshirë e ulët seksuale nuk duhet të shënojë fundin e jetës suaj intime, sepse ka ushqime që ndihmojnë për ta rritur.

 

Portokajtë kanë shumë veti të mira shëndetësore që ndihmojnë edhe në përmirësimin e aktivitetit seksual.

Në disa teste të mëhershme, studiuesit morën një grup vullnetarësh me duar të ftohta dhe zbuluan se qarkullimi i gjakut u rrit pas vetëm dy gotave me lëng portokalli.

Stresi shpesh lidhet me mungesën e interesit për seksin dhe vitamina C dihet se është një antioksidant kundër stresit.

Në një studim, studiuesit gjermanë morën 120 njerëz, gjysma nga të cilëve iu dha 1000 mg vitaminë C. Shenjat e tilla të stresit si nivelet e ngritura të kortizolit të hormonit të stresit dhe presioni i lartë i gjakut ishin dukshëm më të mëdha tek ata që nuk merrnin suplementin e vitaminës.

Ata që morën vitaminë C raportuan se ndjeheshin më pak të stresuar kur morën vitaminën.

Fruta të tilla si portokalli e mandarinat, që janë të tharta, kanë qenë gjithashtu të lidhura me shëndetin e spermës, pasi frutat e pasura me vitaminë C janë gjetur se ndihmojnë në prodhimin e spermës që funksionon siç duhet dhe i ndalon ato të grumbullohen plotësisht.

Së fundi, për ato që synojnë të mbeten shtatzënë, portokajtë mund të përmirësojnë nivelet e fertilitetit.

Një studim i kryer ndërmjet viteve 1997 dhe 2000 në Universitetin Mjekësor Sapporo dhe Spitalin Sapporo Toho në Japoni zbuloi se suplementet e vitaminës C përmirësonin nivelet e hormoneve te 53 përqind e grave që më parë kishin vështirësi në përpjekjen për të mbetur shtatzënë, shkruan express.co.uk, transmeton Klankosova.tv.

Më Shumë

Shqipëria sonte debuton në Euro 2024

Kombëtarja e Shqipërisë në futboll sonte (e shtunë) e fillon rrugëtimin në Kampionatin Evropian “Euro 2024”. Në “Signal Iduna Park” të Dortmundit, kuqezinjtë do të...

Ushtari i KFOR-it kujton ndërhyrjen e NATO-s në Kosovë: “Kjo ma ndryshoi jetën”

Më 12 qershor 1999-të, forcat e NATO-s hyjnë në Kosovë pas 78 ditësh të bombardimeve, duke çliruar përfundimisht Kosovën nga regjimi i Sllobodan Millosheviqit. Kjo...

Lajmet e Fundit