22.8 C
Prizren
E shtunë, 15 Qershor, 2024

IKD angazhon vëzhgues në të gjitha komunat e Kosovës, përveç në veri

IKD-logoInstituti i Kosovës për Drejtësi ka angazhuar vëzhgues të cilët do të jenë në lëvizje nga njëra qendër e votimit në tjetrën duke mbuluar të gjitha komunat e Republikës së Kosovës, me përjashtim të komunave në veri në kufi me Serbinë. Vëzhgimet e IKD-së do të ndërlidhen me vetëm me rastet të cilat bijnë në sferën penale, përkatësisht me veprat penale kundër të drejtave të votimit.

“Gjatë kësaj dite, varësisht nga rrjedha e ngjarjeve dhe nevoja, IKD do të lëshoj komunikata për media dhe do të ftojë sipas nevojës edhe konferenca për media, të cilat do të ishin me interes për informim të publikut të gjerë”, thuhet në një komunikatë  të IKD-së, të lëshuar për media.

IKD shpreson se këto aktivitete do të kontribuojnë në angazhim efektiv dhe profesional të organeve të drejtësisë në ndjekjen e çdo vepre penale e cila do të dëmtonte procesin zgjedhor./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Ndahet nga jeta ish-drejtori i Komunës së Prizrenit dhe themeluesi i RTV “Yeni Donem”, Mehmet Bytyç

Është ndarë nga jeta në moshën 69-vjeçare Mehmet Bytyç, një nga emrat që dha kontribut të madh për komunitetin turk të Kosovës. Bytyçi ishte...

Brenda javës hiqen kontrollet në të gjitha pikat kufitare me Shqipërinë

Sezoni turistik ka rritur ndjeshëm fluksin në pikën e kalimit të kufitar në mes të Shqipërisë dhe Kosovës në Qafë Morinës. Ndryshe nga regjimi i...

Lajmet e Fundit