22.8 C
Prizren
E hënë, 8 Gusht, 2022

Thaçi: Këto zgjedhje janë test evropian për Republikën e Kosovës

Thaci-votonKryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka votuar sot në qendrën e votimit në shkollën “Faik Konica”. Gjatë votimit kryeministri ishte i shoqëruar edhe nga bashkëshortja e tij, Lumnije Thaçi, transmeton Koha. Pas votimit kryeministri Thaçi u deklarua për medie, me ç’ rast theksoi rëndësinë e këtyre zgjedhjeve të cilat po mbahen për herë të parë në tërë territorin e Republikës së Kosovës.

“Këto janë zgjedhjet e para të lira që po organizohen në gjithë territorin e Republikës së Kosovës, dhe janë historike për shtetin tonë të ri. Kaluam një vit të përmbylljes së mbikëqyrjes së pavarësisë me sukses ta plotë. Tani kemi hapur rrugën e sigurt për integrime evropiane, procesin e stabilizim asociimit dhe procesin e liberalizimit të vizave.

Këto zgjedhje janë test evropian për Republikën e Kosovës. Unë edhe njëherë sot dëshiroj t’i falënderoj të gjithë qytetarët e Republikës së Kosovës për pjesëmarrjen e tyre në fushatë, falënderoj të gjithë spektrin politik për një fushatë korrekte, të qetë, të konkurrencës së lirë. Edhe sot kam besim të plotë se shteti ynë Kosova dhe qytetarët e Kosovës do të kalojnë testin evropian për të ardhmen e tyre, për të dëshmuar rendin demokratik, për të dëshmuar rolin aktiv të demokracisë dhe perspektivë të sigurt evropiane. Pra, sot të gjithë jemi të angazhuar për Kosovën evropiane”, ka thënë Thaçi.

Më Shumë

Austria nis pagesat me 180 euro bonus për çdo fëmijë

Qeveria federale e Austrisë të martën, më 2 gusht, njoftoi të parën nga shumë pagesat e njëhershme për të zbutur efektet e rritjes së...

Sot fillon Shkolla Verore Ndërkombëtare në Universitetin “Ukshin Hoti” Prizren

Në Universitetin “Ukshin Hoti” në Prizren, sot fillon edicioni i parë i Shkollës Verore Ndërkombëtare, e cila bashkëorganizohet me ITP-Prizren dhe DokuFest. Në këtë...

Lajmet e Fundit