23.8 C
Prizren
E premte, 19 Gusht, 2022

Ki-moon: Suksesi i zgjedhjeve domethënie për konsolidimin e ardhshëm të paqes

BanKiMoonSuksesi i zgjedhjeve paraprake, sidomos në veri të Kosovës, do të ketë domethënie për konsolidimin e ardhshëm të paqes e të stabiliteti, ka vlerësuar Sekretari i Përgjithshëm i OKB –së, Ban Ki-moon. Raporti i Sekretarit të Përgjithshëm të KB-së për Kosovën pritet që ti prezantohet KS të OKB-së ne gjysmën e dytë të nëntorit.

Situata e sigurisë në Kosovë është thellësisht e qetë, me incidente të kohëpaskohshme etnike dhe të dy palët po dëshmojnë përkushtim të përforcuar për pengim të tensioneve në terren që të mundësojnë që dialogu i Prishtinës dhe i Beogradit për implementimin e asaj që është arritur të shkojë më tej. Kështu thuhet ë raportin tremujor të cilin e transmetojnë medie serbe.

Ban Ki mUn thekson se ndërkohë po vazhdon implementimi i Marrëveshjes së Brukselit, po ai por ka tërhequr vëmendjen se edhe pse udhëheqja e Serbisë është për zgjedhjet dhe po i shtyn serbët të marrin pjesë në to, në veri ende ka fushatë të fuqishme kundër daljes në zgjedhje.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Ban Ki Mun ndërkaq, ka falënderuar Prishtinën e Beogradin për përpjekjen e vazhdueshme për dialog. “Përparimi në terren drejt paqes e stabilitetit do të jetë me rëndësi vendimtare për synimet e Serbisë e të Kosovës drejt integrimeve evropiane. Të dy palët kanë ndërmarrë hapa impresivë për t’i afruar këtij qëllimi dhe përparimi i mëtejmë në normalizimin marrëdhënieve sipas kritereve të BE, do të jetë me rëndësi të veçantë”, ka thënë Moon, transmeton RTK.

Raporti i Sekretarit të Përgjithshëm të KB-së që pritet të lexohet në gjysmën dytë në nëntorit, në pjesën që ka të bëjë me çështje policie e të jurisprudencës thekson se “Transferi i personelit të jurisprudencës dhe struktura gjyqësore ende është në bisedime dhe ai po zhvillohet ngadalë, por Ministria serbe e Drejtësisë më 1 shtator ka zgjatur vendimin e mëhershëm për të suspenduar aktivitetet e veta në veri duke pritur përgjigjet për çështjet e pazgjidhura”, thuhet ndër të tjera në raport.

Më Shumë

Mendes në kërkim të zgjidhjes për Ronaldon

Ylli portugez Cristiano Ronaldo është vënë në situatë të sikletshme kohëve të fundit. Ai dëshiron të largohet nga klubi anglez Manchester United. Ndërsa disa skuadra...

Aksident zinxhiror në Tupec të Prizrenit, 5 vetura të përfshira

Pesë vetura janë përfshirë në një aksident zinxhiror në fshatin Tupec të Prizrenit, shkruan PrizrenPress Sipas policisë, përveç dëmeve materiale lëndime trupore kanë pësuar 5...

Lajmet e Fundit