22.8 C
Prizren
E enjte, 11 Gusht, 2022

Kongresmeni amerikan i shpëton sulmit me thikë

Kongresmeni amerikan, Lee Zeldin u sulmua me mjet të mprehtë teksa mbante një fjalim gjatë fushatës për guvernator të New Yorkut, por ai nuk u lëndua.

Videoja, e publikuar nga dëshmitarët në rrjetet sociale, tregon një person të paidentifikuar, i veshur me një kapele të zezë bejsbolli, duke iu afruar me shpejtësi ligjvënësit në skenë gjatë tubimit elektoral të djeshëm teksa mbante “armën e ftoftë” në dorë.

Në video, burri mund të dëgjohet duke i përsëritur Zeldin-it “e mbarove” teksa i ofron dorën në fytyrë.

Kongresmeni e shtyu atë, përpara se të dy të binin në tokë, ndërsa disa të tjerë u përpoqën të nënshtronin të dyshuarin.

 

Një zëdhënëse e ekipit zgjedhor të Zeldin njoftoi në Twitter se i dyshuari u përpoq të godiste me thikë kongresmenin.

Ajo tha gjithashtu se politikani përfundoi fjalimin pas incidentit dhe falënderoi policët që u përgjigjën gjatë sulmit.

Policia lokale nuk ka bërë një deklaratë zyrtare në lidhje me këtë incident.

Zeldin, një nënkolonel i rezervës së ushtrisë amerikane, i cili ka përfaqësuar Long Island në Kongres që nga viti 2015, është një aleat i Donald Trumpit dhe ishte në mesin e republikanëve në Kongres që votuan kundër konfirmimit të fitores së Joe Bidenit në zgjedhjet e vitit 2020. /Telegrafi/

Më Shumë

Era Istrefi merr vëmendje me një nga paraqitjet e fundit, thekson linjat trupore në veshjen plot stil

Këngëtarja e njohur shqiptare, Era Istrefi pas një pauze të gjatë është iu është rikthyer performancave muzikore. Pas lansimit të projekteve të reja, tashmë Era...

Konflikti në Ukrainë pritet t’i kushtoj Gjermanisë mbi 260 miliardë euro

Lufta në Ukrainë dhe çmimet e larta të energjisë po i kushtojnë Gjermanisë qindra miliarda euro, thuhet në një studim të fundit. Ekonomia gjermane...

Moti sot dhe nesër

Lajmet e Fundit