30.8 C
Prizren
E hënë, 17 Qershor, 2024

Kuvendi me katër deputet të rinj

KuvendiKosoves5-27Kuvendi i Kosovës shumë shpejtë do të pasurohet me fytyra të reja, pasi katër nga deputetët aktualë, tre nga Lidhja Demokratike e Kosovës dhe një nga Partia Demokratike e Kosovës pritet ta dorëzojnë mandatin për të marrë drejtimin e komunave përkatëse ku kanë fituar nga procesi i zgjedhjeve të 3 nëntorit.

Nga 9 deputetë sa kanë qenë në garë nëpër komuna, vetëm katër prej tyre kanë fituar mandatin. Nga LDK-ja, Lutfi Haziri në Gjilan, Imri Ahmeti në Lipjan dhe Sali Asllanaj në Suharekë.

Ndërsa deputeti i PDK-së që do ta lëshojë këtë ulëse është Idriz Vehapi pasi pas një muaji do të marrë drejtim e Komunës së Rahovecit, shkruan “Tribuna”.

Këta të fundit sipas ligjeve në fuqi do të zëvendësohen po ashtu me deputetë meshkuj, konkretisht me ata që janë renditur më poshtë me vota dhe që i bie të jenë në listë të pritjes.

Tre deputetë të rinj të LDK-së do të jenë Agim Ademaj, i cili në zgjedhjet parlamentare të vitit 2010 ka fituar 7 mijë e 53 vota, më pas i dyti do të jetë Hatim Baxhaku i cili ka marr 6 mijë e 887 vota dhe Xhavit Uka me 6 mijë e 472 vota. Ndërsa nga PDK-ja, ai që do ta zëvendësojë Idriz Vehapin do të jetë Haxhi Shala, i cili në zgjedhjet e vitit 2010 ka marr 8 mijë e 474 vota.

Më Shumë

Zbulohet data kur do të bëhet prezantimi i Mbappes në Real Madrid

Kylian Mbappe te Real Madridi është pa dyshim transferimi më i madh që ka ndodhur viteve të fundit në futboll. Ylli francez nuk e vazhdoi...

Pandeli Majko: Privilegj i madh të pranoj titullin ‘Qytetar Nderi’ i Rahovecit

Komuna e Rahovecit i ka ndarë të premten titullin “Qytetar Nderi” i Rahovecit ish-kryeministrit të Shqipërisë, Pandeli Majko. I pranishëm në këtë ceremoni ishte edhe...

Lajmet e Fundit