4.8 C
Prizren
E martë, 31 Janar, 2023

Mediat gjermane: Reportazh për tifozët gjerman të Shkodrës

shkodraShkodra është kthyer në simbol për festën e tifozëve të Kombëtares së Gjermanisë. Kjo ka tërhequr edhe vëmendjen e vendit europian, ku gazeta “Zeit Jung” ka dërguar një prej gazetarëve të saj për të pasqyruar dhe bërë reportazh me atë që ndodh në qytetin e Shqipërisë.

Ai tregon se në hyrje të Shkodrës dallohet menjëherë një flamur i madh. “Është flamuri gjerman më i madh në pronësi private”, tregon i dërguari i “Zeit Jung”. Sipas tij, shkodranët janë të fiksuar pas biçikletës, njësoj si gjermanët. Në qytet ka edhe flamuj të tjerë si ai amerikan apo i BE-së, por më i përhapuri është ai gjerman. “Çfarë vjen nga Gjermania është e mirë. Ne kemi një diasporë të madhe, mbi të gjitha në Itali, Gjermani dhe Greqi.

Por gjermanët i duam më shumë, sepse atje jetohet më mirë,” thotë kamerieri Gazmend. “Edhe pse Shqipëria nuk është kualifikuar për një turne të madh, ka lojtarë që luajnë për kombëtaret e tjera, si shqiptarët e Zvicrës. Por, nuk sheh asnjë flamur të Zvicrës, ndoshta edhe për shkak se ata mundën Shqipërinë në grupin eliminator për në Botëror”, tregon më tej ai.

Më Shumë

Pranvera e vështirë

Qazim Thaçi Katër  dekadat e  fundit Kosovën e kanë përcjellë me  ritme të ndryshme  dhe etapa zhvillimore me plotë krajata, dhembje e histori  të dhembshme,...

Kërcënohet kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj është kërcënuar. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi i policisë së Prizrenit, toger Shaqir Bytyqi. Sipas tij, Totaj ka marrë...

Lajmet e Fundit