15.8 C
Prizren
E martë, 27 Shkurt, 2024

Mirëpritet aksioni për rrënimin e vilave në Prevallë

Prevalla 2Vizitorët, përgëzojnë aksionin e MMPH-së, për rrënimin e vilave pa leje në Prevallë. Disa nga pronarët e vilave të vogla, kanë nisur të largojnë objektet e lëvizshme, ndërsa gjatë kësaj fundjave, Prevalla ka qenë shumë e gjallë, pavarësisht asaj se çka ndodhi dje më fillimin e rrënimit të disa objekteve. Mexhit Çurdina, vizitori më i hershëm i Prevallës, kujton se si ka qenë ky vend shumë vite më parë. Ai bashkë me vizitorët e tjerë të shumtë që vijnë në Prevallë çdo fundjavë, përgëzojnë vendimin e Ministrisë së Mjedisit, megjithëse të vonuar, për hapin e parë që kanë bërë, për rikthimin e kësaj zonë në vend turistik, ashtu edhe siç duhet të jetë, transmeton RTK.

E aksioni i djeshëm i MMPH, ka vënë në lëvizje disa nga pronarët e kampshtëpizave. Një pjesë e tyre kanë filluar të largojnë pajisjet, ndërsa Ali Dashi, thotë se, nuk e ka ndërmend të heqë asgjë nga vila ku, ai thotë banon që nga viti 1985.

Në anën tjetër të fshatit turistik të Prevallës, kjo fundjavë është gjallëruar me numrin e madh të pushuesve, të cilët janë argëtuar pa u shqetësuar se qpo ndodh me vilat e ndërtuara përballë stazës së skijimit.

Më Shumë

“Adi-Plast” në Prizren, një emër i njohur në tregun e Kosovës dhe ndërkombëtar për vendosjen e dyerve dhe dritareve

Ndërmarrja “Adi- Plast” në Prizren është e specializuar në vendosjen e dyerve dhe dritareve gjermane. Me një përvojë prej 15 vjetësh, kjo ndërmarrje ka arritur...

Vdes ish-kryetari i Rahovecit

Ka vdekur ish kryetari i komunës së Rahovecit, Qazim Qeska. Këtë e ka bërë të ditur kryetari aktual i Rahovecit, Smajl Latifi. Ai ka thënë...

Lajmet e Fundit