11.8 C
Prizren
E premte, 31 Mars, 2023

Nesër ditë zie në Kosovë në nderim të viktimave të tërmetit në Shqipëri

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka shpallur ditën e mërkurë ditë zie në Kosovë në nderim të viktimave që humbën jetën nga tërmeti i fuqishëm që goditi sot Shqipërinë, raporton Gazeta Express.

Zyra për komunikim me publikën pranë presidencës në një komunikatë për media ka njoftuar se nesër do të jetë ditë zie në Kosovë.

“Në shenjë respekti shtetëror dhe qytetar, dita e mërkurë, 27 nëntor 2019, shpallet ditë zie shtetërore në Republikën e Kosovës, pas tërmetit në Shqipëri, i cili la dhjetëra persona të vdekur dhe shumë të lënduar”, thuhet ndër të tjera në vendimin e presidentit Thaçi.

Flamujt shtetëror ngrihen në gjysmështizë në të gjitha objektet shtetërore të Republikës së Kosovës, brenda dhe jashtë vendit.

Më Shumë

Lajmet e Fundit