4.8 C
Prizren
E martë, 28 Mars, 2023

Nesër ndahet Nobeli për Letërsi, Kadare në dyluftim me të tjerët

Nesër do të dihet saktësisht kush e fiton Nobelin në Letërsi këtë vit.

Pas skandalit të Akademisë Suedeze ka qenë edhe Nobeli letrar ai që e ka humbur rëndësinë e tij.

Megjithatë, sipas sondazheve dhe komenteve, dikush prej këtyre shkrimtarëve mund ta marrë çmimin e madh të letërsisë. Do të ndahen dy çmime.

Mircea Cartarescu, Ismail Kadare, Adunis, Ko Un, Yan Lianke, Amos Oz dhe Haruki Murakami janë në mesin e favoritëve. Kuptohet që befasitë mund të ndodhin pikërisht pasi Nobeli po jepet edhe për shkrimtarë të zhanreve e formateve të ndryshme, nisur prej Bob Dylan si risi e madhe.

Liudmila Ulítskaya, Joyce Carol Oates, Margaret AtwoodMarilynne Robinson, Joan Didion dhe Jon Fosse po ashtu renditen mirë nëpër bastet e ndryshme. Ng?g? wa Thiong’o nuk duhet të lihet anash.

Më Shumë

Lajmet e Fundit