6.8 C
Prizren
E premte, 2 Dhjetor, 2022

Nga Neres te Marlon, kush mund të largohet nga Ukraina dhe Rusia pas vendimit të FIFA-s

Lojtarët e huaj që luajnë në kampionatin rus ose ukrainas do të mund të shkëpusin kontratat me klubet e tyre brenda 30 qershorit. Gjithashtu ata do të mund të gjejnë një klub të ri brenda datës 7 prill.

Ky ka qenë vendimi i qeverisë së futbollit botëror pas luftës në Ukrainë, e cila filloi pak më shumë se një javë më parë dhe që vijon edhe akualisht.

Vendimi i FIFA-s i jep mundësinë rreth 200 lojtarve për t’u larguar nga klubet aktuale, 90 prej të cilëve janë në Ukrainë.

Sipas italianes “La Gazzetta dello Sport”, komuniteti më i madh është ai brazilian, ku spikat skuadra e Shakhtar Donetsk-ut me 13 lojtarë.

Në Rusi, skuadra e Krasnodar ka zgjidhur kontratat me lojtarët e huaj, kryesisht nga Polonia dhe Ukraina.

Por kush janë lojtarët më të spikatur që aktivizohen në Rusi dhe Ukrainë?

Shaktar Donetsk:

Marlon – 26 vjeç, qendërmbrojtës

Dodo – 23 vjeç, mbrojtës i djathtë

Vitao – 22 vjeç, qendërmbrojtës

Ismaily – 31 vjeç, mbrojtës i majtë

Tete – 22 vjeç, jashtë

Marcos Antonio – 21 vjeç, mesfushor

Maycon – 24 vjeç, mesfushor

Alan Patrick – 30 vjeç, mesfushor sulmues

Pedrinho – 23 vjeç, mesfushor

Fernando – 23 vjeç, sulmues

David Neres – 25 vjeç, sulmues

Dinamo e Kievit:

De Pena – 29 vjeç, mesfushor

Kedziora – 27 vjeç, mbrojtës

Vitinho – 22 vjeç, sulmues

Krasnodar:

Krychowiak – 32 vjeç, mesfushor

Cabella – 32 vjeç, mesfushor

Claesson – 30 vjeç, mesfushor

Kordoba – 28 vjeç, sulmues

Ramirez – 27 vjeç, mbrojtës

Szymanski – 22 vjeç, mesfushor

Rybus – 32 vjeç, mbrojtës i majtë

Zenit Shën Petersburg:

Malcom – 25 vjeç, sulmues

Yuri Alberto – 20 vjeç, sulmues

Claudinho – 25 vjeç, sulmues

Spartak Moskë:

Promes – 30 vjeç, sulmues

Moisiu – 31 vjeç, fushës i djathtë

CSKA Moskë:

Yazici – 25 vjeç, mesfushor

Carrascal – 23 vjeç, mesfushor

/Albanianpost.com

Më Shumë

Pezullohet vendimi i Qeverisë për uljen e pagave të gjyqtarëve

Gjykata Themelore e Prishtinës ka pezulluar vendimin e Qeverisë për zvogëlimin e pagave të gjyqtareve dhe prokurorëve. Paparaci nga burimet  ka mësuar se vendimi nga...

Kërcënime me vdekje për gazetarët serbë që shkruajnë për Kosovën e Ukrainën

Gazeta kryesore në Serbi, “Danas”, është vënë nën mbrojtje të policisë, pasi është kërcënuar se do ta ketë fatin e njëjtë sikurse revista satirike...

Lajmet e Fundit