25.8 C
Prizren
E hënë, 24 Qershor, 2024

Nisin konsultimet për qeveri teknike

partit politike 2Përfaqësues të lartë të partive politike kanë nisur konsultimet për një formulë që do ta nxjerrë vendin nga kriza dhe do ta bënte të panevojshme mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme.
Burime të gazetës kanë shpjeguar se një qeveri teknike dhe gjithëpërfshirëse më një mandat njëvjeçar do të ishte zgjidhja që do të mund ta kishte mbështetjen edhe të faktorit ndërkombëtar.
Një skenar i tillë pritet të jetë edhe më i mundshëm nëse një proces i rinumërimit të pjesshëm të disa vendvotimeve do ta mundësonte kalimin e pragut nga AKR-ja. Në një situatë të tillë, numrat për ta bërë qeverinë nuk do t`i kishte opozita e bashkuar pa VV-në e as një koalicion mes PDK-së dhe AKR-së.

Burime të gazetës kanë shpjeguar se nuk mund të lejohet krijimi i qeverisë së njërit krah, në një atmosferë tendosëse çfarë është krijuar pas marrëveshjes së partive opozitare që të mos hyjnë në koalicion me PDK-në. Kjo nuk mund të ndodhë sepse Kosovës i duhet që deri në fund të këtij viti të ndryshojë Kushtetutën për ta mundësuar funksionimin e Gjykatës Speciale për Krime Lufte që do t’i trajtojë rezultat e hetimeve për raportin e Dick Martyt./Tribuna/.

Më Shumë

Lajmet e Fundit