16.8 C
Prizren
E hënë, 20 Mars, 2023

Nxënësit në rrezik nga çantat e rënda

Çantat e rënda me libra që i bartin nxënësit e nivelit fillor në Kosovë po konsiderohen si rrezik që mund të sjellë pasoja për shëndetin e tyre. Për këtë arsye, prindërit dhe shoqëria civile po kërkojnë që Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MASHT) të ndërmarrë veprime urgjente për ta parandaluar një gjë të tillë.

Ministri në largim i Arsimit, Shyqiri Bytyqi, dhe kabineti i tij tash një javë nuk janë përgjigjur në pyetjet e gazetës për hapat që kanë ndërmarrë për rregullimin e këtij problemi, dhe se çka parashohin në të ardhmen, shkruan sot “Koha Ditore”.

Arben Shala, prind i një 9-vjeçareje, është i shqetësuar që vajza e tij, nxënëse e klasës së katërt me peshë 27 kilogramë, detyrohet të bartë çantë që peshon 6.3 kilogramë. Si pasojë e kësaj, thotë se ka vërejtur disa probleme tek vajza, si dhimbje shpine, lodhje e stres, për çka do ta dërgojë për një vizitë në Ortopedi Pediatrike.

I shqetësuar me çantat e rënda të nxënësve është edhe Këshilli i Prindërve të Kosovës. Kryetari i këtij këshilli, Ymret Reshiti, ka deklaruar se ndonëse kohë më parë i kanë kërkuar ministrit të MASHT-it, Shyqiri Bytyqi, të ndërmarrë veprime konkrete për t’u parandaluar një rrezik i tillë, kjo, sipas tij, nuk është realizuar.

Më Shumë

Suharekë, babai raporton djalin për dhunë fizike ndaj tij

Policia ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë raportuar tri raste të dhunës në familje. Një rast është raportuar në Prishtinë,...

Usyk kapet me Furyn: O barkmadh lakmitar

Kampioni i peshave të rënda, Oleksander Usyk, ka shpërthyer ndaj britanikut, Tyson Fury, duke thënë se nuk e ka në plan të bëhet pjesë...

Lajmet e Fundit