21.8 C
Prizren
E mërkurë, 27 Shtator, 2023

OBSH: 1229 viktima nga virusi Ebola

Virusi EbolaOrganizata Botërore e Shëndetësisë, thotë se në Afrikën Perëndimore kanë humbur jetën edhe 84 persona të tjerë, si rezultat i virusit të Ebolës, duke e çuar numrin e vdekjeve nga epidemia në 1229.

Agjencia e OKB-së tha të martën se numri i infeksioneve të konfirmuara, ose të dyshuara si të tilla, ka arritur në 2240, përfshirë 113 raste të reja javën e kaluar, raporton VOA.

Shumica e vdekjeve kanë ndodhur në Liberi, ku autoritetet nuk po arrijnë ta vënë nën kontroll virusin.

Qeveria e Liberisë thotë se i ka gjetur të 37 personat që dyshohet se janë të infektuar nga virusi, të cilët u largua nga një qendër izolimi në kryeqytetin Monrovia, pasi ajo u sulmua dhe plaçkit nga persona të armatosur të djelën.

Ministria e Informacionit e Liberisë bëri të ditur se banorët në zonën ku është qendra e izolimit, që e sulmuan atë, kishin kujtuar se ajo shërbente për të sjellë persona të infektuar nga pjesa tjetër e vendit.

Jasharaj: Ka nevojë për më shumë inspektorë, jo për testim të mësimdhënësve

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit Shkencës dhe Kulturës (SBAShK), Rrahman Jashraj, ka thënë se ata arsyeshëm e me plot argumente i kanë...

Afrim Bunjaku, “Hero i Kosovës” – urdhri i ndahet dy djemve të tij

Presidentja Osmani në mbledhjen komemorative në nderim të rreshterit Afrim Bunjaku, ia ka ndarë atij urdhrin “Hero i Kosovës”. Dekoratën e kanë pranuar dy djemtë...

Lajmet e Fundit