14.8 C
Prizren
E enjte, 29 Shtator, 2022

Pazari në Prizren, fotografi të vitit 1984 nga Andreas Tessmer

Arkitekti Gëzim Paçarizi sot ka publikuar në rrjetin social Facebook disa fotografi të Pazarit të Mërkurës në Prizren.

Fotografitë janë të realizuara në vitin 1984, nga Andreas Tessmer, mik i arkitektit.

Bashkë me fotografitë, arkitekti ka bashkangjitur një tekst dhe një mesazh.

“Pas luftës ky “institucion” i pazarit, i cili ka qenë “trashëgimi jomateriale” i cili e ka lidhë qytetin me fshatrat dhe ka zhvilluar ekonominë e vogël, prodhimet vendore, është NDALUAR pas luftës si fenomen negativ!!? Një paralele e ngjashme është pazari i gjallë në qytetin Marakesh ne Maroko, i cili është nën mbrojtjen e UNESCOs si “trashëgimi jomateriale”. Un jam për kthimin e tij!” ka shkruar Paçarizi. / KultPlus.com

Më Shumë

“Hapësirat e përbashkëta” projekti i ri nga Autostrada Biennale

Tashmë është lansuar projekti i ri i Autostrada Biennale titulluar “Hapësirat e Përbashkëta” e cila mbështetet nga Ambasada e Amerikane në Prishtinë në kuadër...

Lajm i mirë, raportohet se më 13 tetor BE diskuton për liberalizimin e vizave për Kosovën

Më 13 tetor, në takimin e grupit punues të Këshillit Evropian, do të diskutohet çështja e liberalizimit të vizave për Kosovën. Këtë e kanë...

Kolona e pestë

Lajmet e Fundit