12.8 C
Prizren
E diel, 2 Tetor, 2022

PDK-ja në Prizren garon me kandidatin nën akuzë të EULEX-it

Muja zgjedhjetPartia Demokratike e Kosovës prin për nga numri i kandidatëve të nominuar për kryetarë komunash, të cilët kanë të hapura procese gjyqësore ose janë nën hetime për vepra korruptive.

Pavarësisht thirrjeve nga faktori ndërkombëtar, sidomos ai amerikan, që individë të tillë të mos jenë pjesë e procesit zgjedhor, partitë e kanë vendosur të kundërtën, shrkuan Tribuna.

Disa javë para nisjes së procesit të regjistrimit të partive dhe nominimit të kandidatëve për kryetarë, ambasadorja amerikane në Kosovë, Tracey Jacobson ishte kujdesur që t’ua bënte me dije partive se ato duhet të kenë kujdes kur vendosin kandidatë që janë nën hetime apo akuzohen për korrupsion. Këtë porosi ajo e kishte dhënë gjatë një interviste në gazetën Tribuna…

Në mesin e kandidatëve që është kandiduar për kryetar dhe që nga organet e drejtësisë dyshohet për keqpërdorim të detyrës zyrtare është edhe Ramadan Muja.

Më Shumë

Shtyhet gjykimi për korrupsion ndaj zyrtarëve të Komunës së Prizrenit

Në Gjykatën Themelore në Prizren, me kërkesën e përfaqësuesit të Komunës së Prizrenit, avokatit Blerim Mazreku, i cili nuk i posedonte shkresat e lëndës,...

Mjeku kosovar bëhet drejtor në AstraZeneca

Mjeku kosovar, Arbër Shehu, ka njoftuar se nga nëntori do të shërbejë si Drejtor i Asociuar Mjekësor në AstraZeneca. Madje, ai këtë detyrë do ta...

Lajmet e Fundit