2.8 C
Prizren
E mërkurë, 29 Nëntor, 2023

PDK-ja në Prizren garon me kandidatin nën akuzë të EULEX-it

Muja zgjedhjetPartia Demokratike e Kosovës prin për nga numri i kandidatëve të nominuar për kryetarë komunash, të cilët kanë të hapura procese gjyqësore ose janë nën hetime për vepra korruptive.

Pavarësisht thirrjeve nga faktori ndërkombëtar, sidomos ai amerikan, që individë të tillë të mos jenë pjesë e procesit zgjedhor, partitë e kanë vendosur të kundërtën, shrkuan Tribuna.

Disa javë para nisjes së procesit të regjistrimit të partive dhe nominimit të kandidatëve për kryetarë, ambasadorja amerikane në Kosovë, Tracey Jacobson ishte kujdesur që t’ua bënte me dije partive se ato duhet të kenë kujdes kur vendosin kandidatë që janë nën hetime apo akuzohen për korrupsion. Këtë porosi ajo e kishte dhënë gjatë një interviste në gazetën Tribuna…

Në mesin e kandidatëve që është kandiduar për kryetar dhe që nga organet e drejtësisë dyshohet për keqpërdorim të detyrës zyrtare është edhe Ramadan Muja.

Më Shumë

Mërgimtari nga Malisheva humb jetën në një aksident tragjik në Gjermani

Një ngjarje e rëndë është shënuar për familjen Buzhala nga fshati Llazicë e Malishevës, pasi djali i tyre Durim Buzhala është ndarë nga jeta...

Manchester United ringjallë interesin për Adrien Rabiot

Manchester United thuhet se ka vazhduar të monitorojë mesfushorin e Juventus-it, Adrien Rabiot, pas përpjekjeve të fundit të dështuara për të nënshkruar me lojtarin. “Djajtë...

Lajmet e Fundit