20.8 C
Prizren
E diel, 4 Qershor, 2023

Përmbyllet festivali “Hasi Jehon”

PËRMBYLLET SUKSESSHËM EDICIONI I 34- të I FESTIVALIT FOLKLORIK “HASI JEHON”

Për tre netë rresht në Gjonaj të Hasit është mbajtur edicioni i 34-të i festivalit tradicional folklorik “ Hasi jehon 2023”, pjesë e të cilit ishin rreth 30 Ansamble të ndryshme nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Mali i Zi.

Mbrëmja finale sikurse edhe dy netët e tjera, është përcjellë nga një numër i madh shikuesish.

Drejtori i festivalit, Haziz Hodaj, tha se këtë vit e kemi patur shumë të vështirë organizimin, pasi skenës i mungonte, Besnik Osmanollaj, i cili në moshë të re pak para mbajtjes së festivalit, është ndarë nga jeta.

Përkundër dhumbjes, SHKA “ Malësori” ka treguar edhe një herë se mund të organizoj suksesshëm këtë festival, i cili i dedikohet ruajtjes së vlerave më autentike të folklorit burimor, si një thesar i çmuar kombëtar, për të cilen gjë edhe jemi listuar nga MKRS në listën e aseteve të trashëgimisë kulturore.

Anëtari i jurisë profesionale, prof. Arsim Canolli, tha se juria është ndarë e kenaqur me performansën e trupave artistike, ndërsa falë kritereve të reja, ky festival po bëhet edhe më i suksesshëm. Vallja më e mirë e këtij edicioni, u shpall ajo e performuar nga AKV “ Shqiponja” nga Shkupi.

Udhëheqësi i saj, Fevzi Ebipi, tha se ëshë nder dhe privilegj që ne u nderuam me këtë çmim, në një konkurrencë tejet të forte.

Fitues i çmimit “ Malësorja”, është shpallur SHKA “Deçani”, kurse çmimin “ Malësori” AKV “ Mati” Burrel. Çmimi “ Lahuta”, i është ndarë SHKA “Duflla” Raqë- Saraj. “ Hasi jehon”, u dëshmua edhe një herë si festival i mirëfilltë i folklorit dhe etnologjisë shqiptare.TV Prizreni

Më Shumë

24-vjeçari nga Rahoveci viktimë e fajdes, ‘shokët’ ia kërkojnë 60 mijë € pasi humbën 36 mijë eurot e investuara në kripto

Dukuria e fajdesë, që nënkupton huazimin e parave të cilat më pas duhet të kthehen me interes shumë të lartë, përveç që përbën vepër...

Kurti arrin në Bratisllavë, pritet të flas për të ardhmen e Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka udhëtuar sot drejt Bratisllavës ku do të marrë pjesë në konferencën për sigurinë globale, Globsec.   Tashmë Kurti ka arritur...

Lajmet e Fundit