8.8 C
Prizren
E hënë, 15 Prill, 2024

Premton punësim dhe lirim të taksave

muja me bisnesmenetKandidati i PDK-së për kryetar të Prizrenit, Ramadan Muja, në kuadër të fushatës zgjedhore është takur me përfaqësuesit e biznesit dhe afaritëve të Komunës së këtij qyteti.

Ai tha se qeveria lokale në Prizren, gjatë këtij mandati ka ulur taksat për të rritur punësimin.”Ndërsa në mandatin e ardhshëm të gjitha veprimtarit prodhuese do lirohen nga taksat komunale”, premtoi Muja.

“Sigurisht që me pagesat e taksave mbahet shteti, shtrohen rrugët, hapen shkollat, paguhen mësuesit, mjekët, policët etj. Ulja e taksave dhe heqja e tyre, ka qenë një tjetër hap i madh i qeverisë lokale që ndihmoi në rritjen e punësimit”.

Muja tha se punësimi është prioriteti i Qeverisë dhe Partisë Demokratike të Kosovës. “Gjatë mandatit që lam pas kemi krijuar parakushte të favorshme për invesitorët e huj dhe janë punësuar shumë qytetarë të Komunës sonë”.
Për mandatin e tretë, Muja ka projekte të cilat do të ndikojnë në zhvillimin ekonomik .

“Teleferiku për në Kalanë e qytetit të Prizrenit është njëri ndër projektet atraktive, i cili do ndrëtohet me partëneritet publiko –privat. Ky projekt do t’i sjell përfitime të shumta ekonomisë së qytetit tonë dhe do të zhvillojë turizmin kulturor në komunën tonë”

Muja tha se sektori i bujqësisë, do jetë pikë e veçant e programit. “Zona industriale, infrastruktura e së cilës është duke u rregulluar nga buxheti komunal, do të jenë një tjetër mundësi e zhvillimit të biznesit në komunën tonë, pasi që sipërfaqja prej 84 hektarësh shumë shpejt do të fillojnë t’iu ndahen sipërmarrësve të Komunës sonë dhe invesitorëve të huaj”.

Nënkryetari i PDK-së, njëherësh Ministër i Punëve të Jashtëme të Republikës së Kosovës Enver Hoxhaj ka thënë se Muja e ka vizionin për ta qeverisur komunën e Prizrenit .

“Andaj e ka dhe do ta ketë mbështëtjen e plotë dhe të fuqishme të Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe të Kryeminitrit Thaçi”./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Moti sot i ngrohtë, temperatura deri në 27 gradë

Sot parashihet të mbajë mot me diell dhe i ngrohtë. Temperaturat minimale do të lëvizin prej 8 deri në 10 gradë Celsius, ndërsa ato maksimale...

“Gratë e Trojës” udhëtojnë në Prizren për të treguar fatin e tyre përmes thirrjeve për paqe

“Gratë e Trojës”, më 15 prill, 2024, do të prezantojnë para publikut një udhëtim të tragjedisë njerëzore, nga Troja në ditët e sotme, dhe...

Lajmet e Fundit