24.8 C
Prizren
E martë, 30 Maj, 2023

Punëtorët e “Ekoregjionit” në Suharekë ndalin grevën pasi u premtohet rritje e pagave

Punëtorët e kompanisë “Ekoregjioni” në Suharekë për tri ditë ishin në grevë. Ata nuk u pajtuan me pagat që i kanë andaj vendosën ta braktisin punën.

Bisedimet mes tyre e udhëheqësve të kompanisë shkuan edhe më larg, derisa u deshtë edhe intervenimi i policisë, një ditë më parë. Drejtuesi i kompanisë, Burim Shala, i tha Klan Kosovës se ishte e pamundur ngritja e pagës deri në janar të vitit 2024, nëse nuk i ngrisin tarifat për qytetarët që për mbeturina paguajnë vetëm 4 euro e gjysmë në muaj.

Mirëpo, pasditën e së premtes, pas disa orësh komunikim, punëtorët dhe menaxhmenti ranë dakord që në javët në vazhdim pasi të miratohet çmimorja e re për qytetarët, atyre tu ngritët paga për 50 euro.

Kjo bëri që punëtorët të dalin në terren menjëherë.

Më Shumë

Malli pa afat në markete në fund u faturohet punëtorëve

Arkëtarët e marketeve në Kosovë, shpeshherë dënohen me pagë nga punëdhënësi, për shkak se në rafte u gjendet mall pa afat. Këtë e konfirmon...

Aksion i Policisë në zonën kufitare, katër sirianë dyshohen se gjuajtën në drejtim të tyre

Policia e Kosovës është vënë në lëvizje të enjten, pas informacioneve të marra nga Policia e Shqipërisë, se disa persona kanë provuar të hynë...

Lajmet e Fundit