2 C
Prizren
E mërkurë, 27 Tetor, 2021

Quni: Turizmi, mënyra e vetme për zhvillimin e ekonomisë në Prizren

Kandidati për kryetar të Prizrenit nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Anton Quni ka treguar që në plan programin e tij për të udhëhequr me këtë komunë, në fokus primar e ka vënë zhvillimin ekonomik.

Sipas tij, me ardhjen e LDK-së në krye të Prizrenit, do të krijohen vende të reja pune e të cilat do të ndikojnë direkt në rritjen e standardit jetësorë.

I ftuar në emisionin CONTEXT në ATV, Quni tha se turizmi është shpresa e vetme për zhvillimin e ekonomisë në Prizren.

“Ne synojmë zhvillimin ekonomik të Prizrenit, me të cilin ne synojmë të gjenerojmë vende të reja të punës dhe të gjitha këto në ngritje të standardit jetësor. Për të arrijmë këto synime ne fokusohemi te të gjitha ato parakushtet që ka Prizreni . Janë pasuritë natyrore, pozita gjeografike, kultura qytetare me biznes bërje në disa fusha, në agro-ekonomi, turizëm, industri etj. Një vend i pasur me ujëra, me klimë të mirë me toka pjellore, me vise malore, regjione turistik etj., dhe të gjitha këto janë para dispozita që të ndërtojmë politika të qarta ku duhet ne të fokusohemi të investojmë, të përkrahim dhe të nxjerrim në sipërfaqe të gjithë atë potencialin i cili deri tani nuk është shfrytëzuar. Drejtimi ynë kryesor është në turizëm, turizmi historik, turizmi kulturorë po ashtu edhe turizmi i fshatrave dhe turizmi malorë,” – tha ai.

Ndërkohë Quni shtoi se e veçanta e kësaj fushate është kultura dhe niveli i civilizimit të të gjithë kandidatëve.

“E veçanta e kësaj fushate është niveli i lartë i kulturës dhe nivelit civilizues i të gjithë kandidatëve. Do të thotë më shumë i referohemi fakteve dhe argumenteve për të kaluarën, e po ashtu edhe për të ardhmen për neve si kandidatë,” – tha Quni. /ATV LIVE/

Më Shumë

KQZ: Sot numërohen votat me kusht

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve sot planifikon të numërojë votat me kusht dhe ato të personave me aftësi të kufizuara, raporton Express Këtë për Express e...

E tmerrshme: Nëna vret dy vajzat e saj të mitura

Qyteti i Veronas është shokuar nga një ngjarje e rëndë, ku një nënë ka vrarë dy vajzat e saj të mitura, 11 dhe 3...

Pulla e parë postare në botë do të shitet

Pulla e parë në botë do të dalë në ankand pas disa javësh. “Penny Black” e papërdorur është pjesë e një dokumenti që pritet të...

Prizreni prin me numrin e të vaksinuarve brenda një dite

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se në 24 orët e fundit janë administruar 5 mijë e 287 doza të vaksinës kundër Covid-19. MSh-ja ka njoftuar...

Boksierët kosovarë sërish nuk lejohen të hyjnë në Serbi

Boksierët kosovarë sërish nuk janë lejuar të hyjnë në Serbi për të marrë pjesë në Botërorin në Beograd. Kështu ka njoftuar nëpëmjet një shkrimi në...

Ky është djali nga Prizreni që u bë pjesë e “Për’puthen”

Sonte në “Për’puthen” kanë ndodhur hyrje të reja. Njëri nga djemtë e rinjë që u bë pjese e emisionit është Erion Kukaj. Ndonëse numri i pjesëmmarrësve...

”Letërkëmbime donzhuani”: Pse nuk u martua Mid’hat Frashëri?

“Një letër (përmbajtjen e së cilës duhet jo vetëm ta ndjejmë, akoma ta shijojmë) për mua është një luks, një dëfrim i mendjes dhe...

Raporti i ngecjes së BE-së

Blerim Shala Raporti vjetor i vendeve i Komisionit Evropian, i bërë publik këtë të martë, (me 19 tetor), është Dokumenti kryesor i Brukselit me të...

Korenica: Ia uroj fitoren Latifit nëse fiton pa shantazhe apo blerje votash

Smajl Latifi i AAK-së dhe Visar Korenica i Vetëvendosjes, do të synojnë sërish ta sigurojnë një ulëse për të parin e Rahovecit në zgjedhjet...

Paralajmërohet protestë nëse deri të premten s’lirohen masat – Muçiqi: Dasmë ishte Darka e Lamës

Oda e Hotelerisë dhe Turizmit (OHT) ka mbajtur takim konsultativ me të gjithë pronarët e restoranteve dhe anëtarët e tjerë të këtij sektori. Drejtori i...

Ngjarja reale që frymëzoi Dostojevskin të shkruante romanin “Krim dhe ndëshkim”

Jezusi takohet me Dostojevskin. Ai i hedh atij një vështrim, dhe për një çast depërton thellë në tunelet e errëta të atyre syve të...

Arrestohen tre persona në Mamushë, policia u gjeti marihuanë dhe armë

Policia e Kosovës ka arrestuar tre persona në Mamushë, pasi që të njëjtit kishin kërkuar nga një person tjetër të blejë substancë narkotike nga...

150 000 euro nga Zvicra për studentët kosovarë

Nënshkruhet marrëveshja mes Kosovës dhe Zvicrës, 150’000 euro e cila do t’u mundësojë studentëve kosovarë të përfitojnë njohuri dhe përvojë zvicerane në këtë fushë. Zvicra...

Liria turke bie sërish pasi Erdogan deklaroi largimin e ambasadorëve të 10 vendeve

Lira turke ka rënë në nivel rekord ndërkohë që përplasjet e fundit diplomatike me Shtete e Bashkuara dhe qeveri të tjera, kanë bërë që...

SBAShK-u i kërkon ministres Nagavci normalizimin e procesit mësimor

Përfaqësuesit e SBASHK-ut janë takuar me ministren Arbërie Nagavci për t’i përcjellë asaj kërkesën e shumë mësimdhënësve nga e tërë Kosova, që pas situatës...

Këshilltari i Trump mund të burgoset

Steve Bannon, ish-këshilltar i Donald Trump gjatë mandatit të tij katër vjeçar në krye të Shtëpisë së Bardhë, mund të përfundojë në burg mbi...

Lajmet e Fundit