-3.2 C
Prizren
E hënë, 6 Shkurt, 2023

Rebusi CR7

Një tjetër ndeshje e Portugalisë dhe më shumë kërkon që ylli më i madh dhe më ikonik i sportit të vendit të hiqet nga formacioni i ekipit kombëtar.

Situata e Cristiano Ronaldo-s është një enigmë. I diktuar për të qenë një nga më të mëdhenjtë në lojë, një rivalitet i përjetshëm me Lionel Messi-n, një dëshirë e pangopur për të fituar dhe një dëshirë për të vazhduar të luajë në një nivel të lartë, pavarësisht se është 37 vjeç.

Një enigmë e madhe për Portugalinë dhe çdo skuadër që dëshiron të marrë pesë herë fituesin e Topit të Artë tashmë si transferim i lirë, është se si do e luajë atë? A I mbajnë ende gjunjët? Pas 195 ndeshjeve dhe 118 golave për Portugalinë, ndoshta është koha që Ronaldo të tërhiqet dhe t’i lërë lojtarët më të rinj ta çojnë atë drejt një titulli të Kupës së Botës.

 

 

Padyshim, Ronaldo e tërhoqi përsëri Portugalinë në futbollin elitar. Para tij, “Selecao” ishte kualifikuar vetëm në tre Kupa Botërore dhe tre Euro pa fituar një trofe të madh.

Cristiano Ronaldo, Image credit: Getty Images

Me superyllin, i cili bëri debutimin e tij në 2003, vetëm 18 vjeç, ata janë kualifikuar në katër Kupa Botërore dhe katër Euro me dy trofe të mëdhenj të fituar (2016 Euro dhe 2019 Nations League). Ronaldo ka qenë vendimtar për suksesin e Portugalisë dhe ata janë përmirësuar falë tij.

Megjithatë, ka qenë një kohë jo e lehtë për 37-vjeçarin. Manchester United i ka përfunduar kontratën pas kritikave publike të tij ndaj klubit.

Tani trajneri i Portugalisë, Fernando Santos, hoqi hajmalin nga formacioni kryesor për herë të parë në një turne të madh që nga Euro 2008, pasi “Selecao” mposhti Zvicrën 6-1 për të siguruar një vend në çerekfinalet e Katarit.

Shumë thonë se skuadra luajti më mirë pa kapitenin e tyre, me më shumë liri dhe rrjedhshmëri, por Santos, pas ndeshjes theksoi se Ronaldo u la në stol për arsye taktike.

Ishte shumë larg deklaratës së tij para ndeshjes, ku ai deklaroi se nuk i pëlqente reagimet e Ronaldo-s për t’u zëvendësuar në ndeshjen e fundit të grupit kundër Koresë së Jugut. Santos theksoi se çështja ishte diskutuar dhe një faqe e re është kthyer.

“Tani për tani, ne duhet t’i shikojmë ata dhe të vendosim strategjinë më të mirë për këtë ndeshje. Kjo është ajo që bëri që Ronaldo të lihej në stol”, u tha Santos gazetarëve pas ndeshjes.

“E bëra të qartë se ishte një ndërrim normal. Ne gjithashtu duhet të shikojmë prapa në shembullin e shkëlqyer që është ky lojtar i mrekullueshëm. Ai është më i miri në botë dhe shembull profesionalizmi, kapiten, golashënues dhe vendosmëri”, vijoi trajneri.

Duke parë 10 ndeshjet e fundit të Portugalisë, nuk është më e paimagjinushme të sugjerosh se ndërsa ai ka arritur gjëra që njerëzit vetëm ëndërrojnë, Ronaldo nuk është i njëjti.

Shpërthimet, kërcimet dhe vrapimet e mprehta në zonë po zbehen. Mungesa e tij e dukshme e lëvizshmërisë do të thotë se ai nuk i përshtatet më stilit të presionit me energji të lartë të futbollit që shumë skuadra pëlqejnë të luajnë në ndeshjen e sotme.

Një sondazh nga një media portugeze kishte regjistruar 70% të korrespondentëve që bënin thirrje për largimin e kapitenit.

Ronaldo, teksa ishte në stol të martën mbrëma, ai brohoriti shokët e tij të skuadrës dhe zëvendësuesi i tij, Goncalo Ramos, i cili shënoi një hat-trick kundër Zvicrës, theksoi se kapiteni ka qenë gjithmonë një motivim.

“Cristiano Ronaldo ka qenë gjithmonë një model. Ai është një idhull për shumë njerëz. Më pëlqejnë gjithashtu (Robert) Lewandowski dhe (Zlatan) Ibrahimovic”, tha Ramos.

“Cristiano, si kapiten, bëri atë që bën. Ai na ndihmoi dhe foli me ne, jo vetëm me mua, por edhe me shokët e mi të skuadrës”, theksoi sulmuesi i Benfica-s.

Photo: AFP

Ronaldo nuk është thjesht një futbollist, por një markë e madhe. Në fund të fundit, ai është njeriu më i ndjekur në mediat sociale, me mbi 509 milionë ndjekës vetëm në Instagram.

Në stadiumin Lusail të martën mbrëma, emri i superyllit ishte në buzët e të gjithëve, ndoshta jo tifozëve zviceranë.

Thirrjet “ne duam Ronaldo-n” ishin të zhurmshme, ndërsa ai dilte në nxehmje së bashku me shokun e tij të skuadrës. Me hyrjen e tij, stadiumi u gjallërua dhe Ronaldo, me të vetmin shans të qartë, gjeti rrjetën në stilin tipik. Edhe pse me të drejtë goli u anulua për pozicion jashtë loje, ai tregoi se mund të jetë ende vdekjeprurës para portës.

Në mungesë të tij, “Selecao” luajti ndeshjen e tyre më të mirë pas një kohe dhe performancën e tyre më të mirë në Katar. Me rolin e tij të papërcaktuar qartë në vijim, si do të reagojë Ronaldo për t’u lënë përsëri jashtë?

“Cristiano dhe unë e dimë se skuadra ndryshon”, tha Santos, i cili e njeh yllin që kur ishte 19 vjeç.

“Nuk është asgjë personale. Ka të bëjë me atë që duhet të bëjmë gjatë ndeshjes. Kjo është ajo që duhet të bëjmë, por Cristiano është ende shumë i rëndësishëm për ekipin, theksoi edhe një herë trajneri portugez.

Aura po zbehet. Ronaldo e di këtë. Megjithatë ylli veteran gjithmonë është rikthyer nga kritikat, por kjo mund të jetë një situatë ndryshe. Është një ndryshim i gardës për superyllin, ai dikur ishte i ri si Figo, Rui Costa dhe ata i dhanë lamtumirën kombëtares. Mbase është koha që Ronaldo të bëjë të njëjtën gjë.

/Albanianpost.com

Më Shumë

SBAShK-u: Nuk do të kërkojmë që Ligji i Pagave të dërgohet në Kushtetuese

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBAShK) ka theksuar se koeficienti i pagave i miratuar nga Qeveria e Kosovës nuk i ka...

“Sekreti” i koeficientit të pagave merr fund – Qeveria Kurti do ta zbulojë në mbledhjen e nesërme

Qeveria e Republikës së Kosovës të mërkurën do ta mbajë mbledhjen e saj të radhës, e cila fillon në ora 10:00. Paparaci mëson se në...

Lajmet e Fundit