3.8 C
Prizren
E martë, 27 Shkurt, 2024

Me rezolutën 1244, statusi i padefinuar

Thaci-OKBDrejtuesit e institucioneve të Kosovës dhe njohësit e integrimeve evropiane kanë thënë se Serbia do të kushtëzohet që ta njohë Kosovën si shtet sovran para se të bëhet anëtare e Bashkimit Evropian, shkruan Zëri.

Ky qëndrim i tyre është si reagim ndaj deklaratës së ambasadorit gjerman në Kosovë, Peter Blomeyer, i cili ka thënë se Serbisë nuk do t’i kërkohet që ta njohë Kosovën në një të ardhme të afërt dhe se pa njohjen e Rusisë dhe të Serbisë, statusi i Kosovës është i padefinuar.

Njohësit e së drejtës ndërkombëtare thonë se deklarata e ambasadorit gjerman për çështjen e statusit të Kosovës është e saktë, edhe pse kjo është e dhimbshme për Kosovën.

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Hajredin Kuçi, është përgjigjur shkurt duke u shprehur i bindur se njohja e Kosovës do të jetë kusht për Serbinë para se kjo të bëhet anëtare e BE-së.

Më Shumë

Moti sot: Kryesisht me diell, temperaturat deri në 15 gradë Celsius

Të enjten mbi Kosovë, parashihet të mbajë mot kryesisht me diell. Sipas Meteo Kosova, temperaturat minimale do të lëvizin nga minus dy deri në një...

Kryetari i Malishevës mbledh Këshillin e Drejtorëve, kërkon angazhim maksimal në realizimin e projekteve

Nën drejtimin e të parit të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, është mbajtur mbledhja e radhës e Këshillit të Drejtorëve komunalë. https://prizrenpress.com/eli-edona-mobilieria-me-oferta-me-te-mira-ne-prizren/ Në këtë mbledhje ku...

Lajmet e Fundit