3.8 C
Prizren
E martë, 31 Janar, 2023

‘Rikthehen’ vdekjet nga COVID-19 në Kinë

Kina raportoi vdekjet e saj të para të lidhura me COVID-19 në disa javë të hënën, mes dyshimeve në rritje nëse numërimi zyrtar po tregonte numrin e plotë të një sëmundjeje që po përhapet nëpër qytete pasi qeveria filloi të largonte masat e rrepta anti-virus.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, dy vdekjet e së hënës ishin të parat që u raportuan nga Komisioni Kombëtar i Shëndetit (NHC) që nga 3 dhjetori, kur Pekini njoftoi se po hiqte kufizimet që e kishin mbajtur kryesisht virusin nën kontroll për tre vjet, por shkaktuan protesta të gjera muajin e kaluar.

Të shtunën, gazetarët e Reuters dëshmuan se disa makina u rreshtuan jashtë një krematoriumi të caktuar për COVID-19 në Pekin dhe punëtorë me kostume që mbanin të vdekurit brenda objektit.

Megjithatë, Reuters nuk mundi të përcaktojë menjëherë nëse vdekjet ishin për shkak të COVID.

Numri i ulët i vdekjeve që kur u hoqën kufijtë më 7 dhjetor nuk është në përputhje me përvojën e vendeve të tjera pas lëvizjeve të ngjashme.

Zyrtarisht Kina ka pësuar vetëm 5,237 vdekje të lidhura me COVID-19 gjatë pandemisë, duke përfshirë dy vdekjet e fundit, një pjesë e vogël e popullsisë së saj prej 1.4 miliard banorësh.

Por ekspertët e shëndetësisë kanë thënë se Kina mund të paguajë një çmim për marrjen e masave të tilla të rrepta për të mbrojtur një popullsi që tani i mungon imuniteti natyror ndaj COVID-19 dhe ka shkallë të ulët të vaksinimit tek të moshuarit.

Disa kanë frikë se numri i vdekjeve nga COVID në Kinë mund të rritet mbi 1.5 milion në muajt e ardhshëm.

Gazeta e respektuar kineze e lajmeve Caixin raportoi të premten se dy gazetarë të medias shtetërore kishin vdekur pasi u infektuan me COVID-19, dhe më pas të shtunën se një student 23-vjeçar i mjekësisë kishte vdekur gjithashtu. Nuk ishte menjëherë e qartë se cilat nga këto vdekje ishin përfshirë në numrin zyrtar të vdekjeve. /

Më Shumë

Kështu vozit Shyhretja, pamja e saj merr vëmëndje

Këngëtarja e njohur, Shyhrete Behluli, ka posuar një fotografi duke vozitur, shkruan “Kosova Sot Online”. Këngëtarja është fotografua me një vajzë. Shyhretja në fotografi duket thjeshtë...

Arrestohet një person në Prizren, dyshohet se vodhi tavolina

Policia ka arrestuar në mbrëmjen e të mërkurës një person në Prizren, nën dyshimin për vjedhje të tavolinave. Tavolinat ishin gjetur në veturën, të cilën...

Lajmet e Fundit