20.8 C
Prizren
E diel, 4 Qershor, 2023

Rivarrimi i Isa Boletinit rrezikon incident politik

Rivarrimi i eshtrave të heroit kombëtar Isa Boletini, i planifikuar për 10 qershor, mund të ballafaqohet me një problem politik.

Ngjarja do të organizohet nën patronatin e Ministrisë së Forcës së Sigurisë, mirëpo marrëveshja e Brukselit ia lejon FSK-së kalimin në pjesën veriore të Mitrovicës vetëm me lejen e NATO-s.

Gazmend Boletini, familjar i Isa Boletinit, deklaroi për Klan Kosovën se atij i është thënë se FSK-ja do ta organizojë tërë ceremoninë e ngjarjes.
I kontaktuar nga Klan Kosova, zëdhënësi i FSK-së, Ibrahim Shala, e ka pranuar se FSK-ja do ta organizojë këtë ngjarje bashkë me mekanizmat tjerë shtetërorë, por më pas ka shtuar se nuk e di sigurt se si do të shkojë krejt procesi, por gjithsesi FSK-ja do të jetë njëra nga organizatorët e ngjarjes.

“Me 12 maj do të mblidhet Këshilli Organizativ dhe do të vendoset se si do të procedohet”, ka thënë Shala.

Ndërsa për analistin mitrovicas Nexhmedin Spahiu, nuk është shumë e rëndësishme nëse ngjarja do të zhvillohet me apo pa pjesëmarrjen e Forcave të Sigurisë së Kosovës.

“Me rëndësi është që të ndodhë”, ka pohuar Spahiu.

Më Shumë

Haradinaj: Alarm përjashtimi i Kosovës nga “Defender 2023″

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj ka reaguar lidhur me situatën e fundit pas vendosjes së sanksioneve për Kosovën nga...

Prizreni zhurmon nga motorët e “Moto Festit”

Në Prizren u mbajt të shtunën organizimi “Moto Fest”. Në parkun e këtij qyteti zbarkuan qindra motoçikleta nga vende të ndryshme brenda e jashtë...

Lajmet e Fundit