13.8 C
Prizren
E shtunë, 18 Maj, 2024

Rrëfehet gazetari që e nisi dramën e trafikimit të organeve (Video)

Rrefehet gazetariNë vigjilje të luftës në Kosovë, gazetari hulumtues Michel Montegomary ka udhëtuar në Ballkan për të hulumtuar zhdukjen misterioze të serbëve.

Përpjekja e tij sjell në dritë disa prova që tregojnë lidhjen e një sindikate të krimit të tregut të zi me strukturat e larta të UÇK-së – që japin indikacione që edhe pse ka përfunduar luftëra hetimet për krime lufte nuk kanë përfunduar. Në këto krime sipas gazetarit, involvohet dhe kryeministri i Kosovës Hsahim Thaci.

Në një video të animuar ai ka përmbledhur për 13 minuta gjithë hulumtimin e tij që nga lufta e deri tek hetimet në shtëpinë e verdhë. Ka treguar të gjitha krimet që sipas tij shqiptarët kanë kryer mbi serbët. Të gjitha i ka paraqitur me vizatime.

“As UN dhe as kush nuk ka bërë hulumtime të më shumta për provat për ta hulumtuar më shumë Shtëpinë e Verdhë. Askush nuk jep përgjigje për këtë gjë, asnjë informacion nga kosovarët pasi që frikësohen se mund të vriten”, kas thënë ai.

Më poshtë po e sjellim të plotë videon në gjuhën angleze.

Më Shumë

Ndahet nga jeta në moshën 92-vjeçare shkrimtarja kanadeze dhe fituesja e çmimit Nobel, Alice Munro

Autorja kanadeze, Alice Munro, fituese e çmimit Nobel për Letërsinë në vitin 2013, ka vdekur në moshën 92-vjeçare. Munro shkroi tregime të shkurtra për më...

Abdixhiku viziton Dragashin: Qeni i Sharrit, ndër bukuritë e pasuritë më të mëdha shqiptare

Lideri i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ka vizituar Dragashin, shkruan PrizrenPress. Ai është pritur në Sharr nga kryetari Bexhet Xheladini. "Sonte në Sharr, Dragash....

Lajmet e Fundit