9.8 C
Prizren
E martë, 21 Mars, 2023

Rusi: Akuza atomike e Uashingtonit, e pabazë

91617Rusia thotë se akuzat e Shteteve të Bashkuara se Moska e ka shkelur Marrëveshjen për Armatimin Atomik me Rreze të Mesme, është e “pabazë”. Ministria e jashtme ruse tha dje se akuzat amerikane janë “të pabaza, sikur edhe të gjitha pretendimet e Uashingtonit” së fundit dhe nuk është paraqitur “asnjë provë”.

Më herët, Shtetet e Bashkuara thanë se Rusisë ia kanë dërguar një letër në të cilën thuhet se me testin e një rakete të re, është shkelur marrëveshja e përmendur, e cila ishte nënshkruar nga ish-presidenti amerikan, Ronald Reagan, dhe ish-lideri sovjetik, Mikhail Gorbachev. Kjo marrëveshje ishte paraparë që t’i eliminonte raketat e lansuara nga toka me rreze të veprimit prej 500 e deri në 5,500 kilometra.

Ministria e jashtme e Rusisë tha se i ka bërë pyetje Uashingtonit, “për prodhimet e aeroplanëve pa ekuipazh”, për të cilët Moska thotë se janë poashtu “raketa me bazë tokësore”. Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen, tha se Rusia duhet ta zgjidhë këtë çështje dhe ta “mbrojë” marrëveshjen, citon rel.

Më Shumë

Nis takimi Kurti-Borell-Lajçak-Vuçiq

Ka filluar takimi trepalësh mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i cili po mbahet me ndërmjetësimin e Përfaqësuesit...

Diaspora shton remitencat dhe investimet në Kosovë

Gjatë këtij vit, diaspora e Kosovës, jo vetëm që ka vazhduar, por edhe ka shtuar remitencat që i dërgon apo investon në Kosovë. Të...

Lajmet e Fundit