0.8 C
Prizren
E diel, 29 Janar, 2023

SHBA po shqyrton ‘zgjerimin dramatik’ në stërvitjen e trupave ukrainase

Uashingtoni po konsideron zgjerimin e ndjeshëm të trajnimit që ushtria amerikane ofron për trupat ukrainase, kanë thënë për CNN shumë zyrtarë amerikanë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, kjo mund të arrijë të trajnojnë deri në 2,500 ushtarë ukrainas në muaj në një bazë amerikane në Gjermani.

Kjo jo vetëm që do të shënonte një rritje të konsiderueshme të numrit të ukrainasve që trajnojnë ushtarakë amerikanë, por edhe llojin e trajnimit që ata marrin përfundimisht.

Për momentin, trupat ukrainase janë trajnuar kryesisht në grupe të vogla në sisteme të veçanta të armëve.

Por nëse ky program do të vazhdonte, ai do të përfshinte “grupe shumë më të mëdha të ushtarëve ukrainas në taktika më të sofistikuara të fushëbetejës”, raporton CNN.

Një burim tha se kjo do të ishte “shumë më intensive dhe gjithëpërfshirëse” sesa trajnimi ushtarak i marrë në Mbretërinë e Bashkuar ose në Poloni.

Propozimi është në shqyrtim nga administrata e udhëhequr nga Joe Biden. /Telegrafi/

Më Shumë

Qysh mund të funksionojë Kosova me një autonomi të Veriut dhe me një Asociacion?

Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani, ka thënë se nëse potencialisht kjo qeveri nuk pranon ta themelojë Asociacionin, atëherë mundësia që të shkohet në...

Një tjetër yll i ri brazilian afër transferimit në Evropë

Flamengo ka rënë dakord me Wolverhampton për transferimin e mesfushorit brazilian Joao Gomes në skuadrën e Premier League, sipas Globo. Wolves do të paguajë një...

Lajmet e Fundit