34.8 C
Prizren
E enjte, 18 Gusht, 2022

Skandal në KQZ: Vidhet hard-disku i numërimit të votave

KQZ-valdetedakaDatabaza ku kanë qenë të ruajtura të gjitha xhirimet e kamerave në Qendrën e Numërimit të Votave të KQZ-së, është vjedhur dje nga persona akoma të paidentifikuara.
Burime të sigurta të portalit Infokusi brenda KQZ-së bëjnë të ditur se “ky skandal i paprecedent ka tronditur gjithë stafin e institucionit përgjegjës për organizimin dhe ruajtjen e të dhënave të zgjedhjeve”.

Sipas këtyre burimeve, në qendrën e numërimit të votave, numëruesit regjistrohen me një numër jo të vogël të kamerave dhe e gjithë puna e bërë aty regjistrohet dhe ruhet në hard-disk i cili është dëshmia e vetme për zbardhjen e transparencës gjatë numërimit final të votave.

Akoma nuk dihet se kush ka pasur mundësi ta ketë vjedhur hard-diskun apo për çfarë qëllimi është bërë kjo vjedhje. Por, pritet që ditëve në vijim KQZ-ja të jap informata më të hollësishme rreth këtij skandali.

Arsyeja pse po mbahet i fshehur ky skandal, sipas këtij portali, “është për faktin që të mos ndikojë në rrjedhjen normale të procesit zgjedhor të balotazhit. /Infokusi/

Më Shumë

Lajmet e Fundit