0.8 C
Prizren
E diel, 29 Janar, 2023

Sot pritet të votohet propozimi për liberalizimin e vizave për Kosovën

Ambasador?t e vendeve anëtare t? Bashkimit Evropian pritet q? t? m?rkur?n t? votojn? n? lidhje me propozimin e fundit t? presidenc?s çeke p?r liberalizimin e vizave p?r Kosov?n sipas t? t? cilit, liberalizimi hyn n? fuqi kur sistemi ETIAS b?het funksional, e jo m? von? se më 1 janar t? vitit 2024.

Ky votim ishte parapar? t? ndodh? jav?n e kaluar, por u hoq nga agjenda p?r shkak t? situat?s n? veri e n? drit? t? takimit t? pasuksessh?m t? lider?ve q? u mbajt më 21 n?ntor.

Sipas tekstit t? cilin do ta votojn? ambasador?t, në periudhën deri në fillimin efektiv të liberalizimit të vizave Kosova duhet të synoj lidhjen e marrëveshjeve t? riatdhesimit me shtet me t? cilat nuk ka aranzhime t? k?tilla, si dhe duhet t? përmbushë detyrimet e dala nga k?to marr?veshje, raporton RTK.

Gjithashtu, nga vendi do të k?rkohet q? t? përpiqet të harmonizojë më tej politikën e saj të vizave me politikën e vizave të Bashkimit Evropian.

Votimi n? nivel t? ambasador?ve pritet t? b?het pa diskutime paraprake dhe n? k?t? m?nyr? mund?sohet vazhdimi i procedurave relevante legjislative q? do të çojnë deri te vendimi përfundimtar p?r liberalizimin e vizave.

Nj?koh?sisht, presidenca çeke n? dokument rikujton rëndësinë që shtetet anëtare i kushtojnë hyrjes efektive në funksionimin e ETIAS brenda afateve të përcaktuara, dhe fton shtetet anëtare të vazhdojnë përpjekjet e tyre përgatitore për të siguruar respektimin e afateve të dakorduara.

Ndryshe, n? rast se sistemi ETIAS b?het funkisional n? afatin e dakorduar, p?rkat?sisht n? n?ntor t? vitit 2023, atëher? nj?koh?sisht hyn n? fuqi edhe liberalizimi i vizave p?r Kosov?n.RTK

Më Shumë

Mot i vranët e me reshje bore sot në Kosovë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se gjatë dites do të mbajë mot i vranët dhe me kushte për reshje bore. Sipas IHMK-së,...

24 vjet nga masakra në Rogovë të Hasit, aty ku u vranë 21 ushtarë të UÇK-së

Sot bëhen 24 vjet nga masakra në fshatin Rogovë të Hasit, aty ku ranë në pritë luftëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, por nuk...

Lajmet e Fundit