9.8 C
Prizren
E enjte, 18 Prill, 2024

Të lëvizim përpara në dialog dhe implementim

ashtonPërfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Catherine Ashton, javën e ardhshme e viziton Serbinë dhe Kosovën, me ç’rast pritet të takohet me zyrtarët më të lartë të dy vendeve.

Pas ndërmjetësimit të takimit të kryeministrave Hashim Thaçi dhe Ivica Daçiq, nesër në Bruksel, zonja Ashton, niset për vizitë në Beograd dhe Prishtinë, njofton faqja në Internet e Bashkimit Evropian.

Në Beograd, zonja Aashton do të takohet me presidentin Nikolliq, kryeministrin Daçiq, dhe zëvendëskryeministrin Vuçiq, ndërsa në Prishtinë do të ketë takime me presidenten Jahjaga dhe kryeministrin Thaçi.

Para vizitës së saj, Catherine Ashton theksoi se shpreson se “do t’i vazhdoj diskutimet me udhëheqjen e Serbisë dhe Kosovës, me qëllim që të lëvizim përpara me dialog dhe me implementimin e marrëveshjeve të arritura deri tash.

Jam tejet e lumtur ta vizitoj Beogradin dhe Prishtinën, pas vendimeve historike të Këshillit Evropian, për hapjen e bisedimeve për pranim me Serbinë dhe fillimin e negociatave për Marrëveshjen e Stabilizim – Asocimit me Kosovën”.Nesër, më 8 Korrik në Bruksel, mbahet rundi i 13 i dialogut Kosovë – Serbi

Më Shumë

25-vjetori i masakrës së Lubizhdës, Haradinaj: Hasi dha shumë për atdheun

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka kujtuar në 25-vjetorin e vrasjes së tyre, 54 shqiptarët e Lubizhdës së Hasit.   Ish-kryeministri thotë...

Moti sot: I vranët e me shi, rikthehet pluhuri saharian

Këtë të martë në Kosovë pritet të mbajë mot me vranësira të shpeshta dhe me intervale të shkurtra me diell, ku pasdite dhe në...

Lajmet e Fundit