19.8 C
Prizren
E mërkurë, 23 Qershor, 2021

BE të vazhdojë me “dykuptimësinë konstruktive” në dialog

CIGI-logoNjë raport i publikuar nga Qendra për Inovacion të Qeverisjes Ndërkombëtare (CIGI) thotë se BE duhet të vazhdojë “dykuptimësinë konstruktive”, në procesin e normalizimit të marrëdhënieve Kosovë-Serbi. Raporti rekomandon që Serbia të mos e njoh Kosovën deri sa të jetë afër anëtarësimit të saj në BE.

Në përpjekjet që po vazhdojnë për të normalizuar marrëdhëniet në mes të Kosovës dhe Serbisë, Bashkimi Europian duhet që të vazhdojë politikën e saj të “dykuptimësisë konstruktive”, thuhet në një raport të publikuar nga CIGI.

Në kapitullin e këtij raporti të titulluar “Një balanc i mirë: BE’ja dhe Procesi i Normalizimit të Marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë”, autorët Dehan Guina dhe Branka Marija thonë se një balanc i mirë, që merr në konsideratë interesat në mesin e dy palëve, është “çelësi i implementimit të suksesshëm të Marrëveshjes së Brukselit, dhe të normalizimit të marrëdhënieve”. Për më tepër, autorët thonë se tani është një “mundësi kohore e mirë nga BE’ja që ajo të hedh bazat për integrim më të gjerë në rajon, si dhe të trajtojë çështjet e krimit të organizuar dhe korrupsionit që prekin Ballkanin Perëndimor”.

Duke pranuar se marrëveshje e Brukselit do të duhet të pranohet nga popullsia lokale në Kosovë si dhe nga qeveria e Serbisë, dy autorët kanë dhënë disa rekomandime.

Guzina dhe Marija rekomandojnë që “Serbia të mos e njoh Kosovën në një periudhë afatshkurtër, në mënyrë që ky shtet të krijojë një besim në procesin e normalizimit. Çështja e njohjes nga Serbia duhet të adresohet në periudhën afat-gjatë, kur Serbia të jetë shumë afër që t’i bashkohet BE’së”.

Ata rekomandojnë që Serbia të forcojë legjitimitetin e institucioneve kosovare në veri të Kosovës dhe t’i mbështes ata.

EULEX duhet të qëndrojë në Kosovë në mënyrë që të mbikëqyrë procesin e normalizimit, thuhet në këtë publikim për çështjen e normalizimit të marrëdhënieve në mes Kosovës dhe Serbisë.

Përderisa mandatit të Përfaqësueses së Lartë të BE’së për Politikë të Jashtme, Catherine Ashton, po i afrohet fundi, kompetenca dhe mbështetja e BE’së duhet të vazhdojë me një ndërmjetës njësoj kompetent dhe legjitim, thuhet në raport.

Më Shumë

Zyrtare: Fiorentina shkarkon Gennaro Gattuson ende pa filluar

Fiorentina ka njoftuar se Gennaro Gattuso nuk do të jetë trajner në Artemio Franchi për sezonin e ardhshëm. Ish trajneri i Napolit dhe Milanit u...

Këto janë masat e reja antiCOVID që do të miratohen sot, vendoset për dasmat dhe mbrëmjet e maturës

Qeveria e Kosovës është duke mbajtur mbledhjen e saj të radhës, raporton Gazeta Sinjali. Në mesin e 28 pikave që do të diskutohen në këtë...

A e dëmtojnë pjellorinë te meshkujt vaksinat Pfizer dhe Moderna? Studimi i ri jep përgjigje

Një studim i ri ka zbuluar se te burrat që morën vaksinën Pfizer ose Moderna nuk është vërejtur asnjë rënie e numrit ose cilësisë...

Shqipëri: Dy vëllezër ‘rrihen’ me rripa të pantallonave në emision

Degjeneron me ofendime dhe goditje me rripa, debati mes dy vëllezërve të ftuar në rubrikën “Shihemi në gjyq” në emisionin “E Diela Shqiptare” . Eduardi...

32 vjeçarja ukrainase mashtron anglezin 52 vjeçar, i vjedh 200 mijë dollar

Një 52 vjeçar britanik u fejua me një grua të re ukrainase, duke menduar se po ndërtonte një jetë të re, por rezultoi se...

Malishevasi rrah policin, arrestohet pas disa ditësh në arrati

Para dy ditësh është arrestuar një person në Malishevë. Në raportin 24-orësh është bërë e ditur se i dyshuari në fjalë para disa ditës kishte...

Sot protestohet para Qeverisë

Për herë të dytë brenda më pak se shtatë ditë, Punëtorët e Lotarisë së Kosovës do të mblidhen për të protestuar para Qeverisë së...

Afati i aplikimit për certifikim të partive politike ka filluar dhe përfundon më 16 gusht

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka njoftuar të gjitha partitë politike se koalicionet, iniciativat qytetare dhe kandidatët e pavarur, të cilët duan të marrin...

Sërish shpallet i pafajshëm ish-inspektori i Komunës së Prizrenit i akuzuar për keqpërdorim të detyrës

 Ish-inspektori i tregut në Komunën e Prizrenit, Fatmir Gashi është shpallur sërish i pafajshëm nga Gjykata Themelore në Prizren. Ai akuzohej se kishte keqpërdorur pozitën...

Bordi i Telekomit me vendim: Punëtorët e avancuar pa kritere të kthehen në pozitat e më hershme

Bordi i drejtorëve i Telekomi të Kosovës me anë të një e-maili që i ka dërguar personelit, njofton se ka marr disa vendime që...

Vildania në të brendshme transparente duket për mrekulli

Vildane Zeneli po vazhdon me postimin e fotove tepër seksi në rrjetet sociale Bukuroshja dhe njëra prej fotomodelëve më të njohura kosovare që jeton jashtë...

Shkenda duket për mrekulli në paraqitjen e fundit

Njëra nga femrat më të suksesshme në Kosovë padyshim që është Shkenda Dubova. Ajo njihet si biznesmene mjaftë e shkathët ku suksesi i saj ka...

Kolona të gjata në Morinë, kosovarët ia mësyejnë bregdetit edhe këtë të dielë

Në pikën e kalimit kufitar të Morinës vijon të ketë fluks të madh udhëtarësh nga Kosova por jo vetëm, të cilët kanë zgjedhur Shqipërinë...

Finalizohet manuali, dasmat do të lejohen deri në këtë orë

Kryetari i Odës së Hotelierisë dhe Turizmit të Kosovës, Hysen Sogojeva, ka dhënë disa detaje të reja në lidhje me manualin e organizimit të...

Fillon realizimi i analizave biokimike në QMF në Gjonaj të Hasit

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë së Shëndetësisë, Narqize Arënliu Hoxhaj dhe drejtorin e Qendrës Kryesore të...

Nesër përurohet laboratori biokimik në QMF në Gjonaj

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë së Shëndetësisë, Narqize Arënliu Hoxhaj, nesër do të bëjnë përurimin e...

Lajmet e Fundit